Elindult a Közművelődési és közönségkapcsolati szakember OKJ képzés Tatabányán

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága 2020. augusztus 25-én, 28 fővel elindította az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott, középfokú végzettségre – érettségire – épülő Közművelődési és közönségkapcsolati szakember (Közművelődési szakember II.) elnevezésű OKJ képzését.

A 900 órás képzés 460 kontakt órából és 440 óra e-learning felületen keresztül történő tanulmányból áll össze, és 2021. első félévéig tart. A módosított 1997. évi CXL. a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvény és a 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet kimondja, hogy az önkormányzatoknak a kötelező közművelődési feladatellátás keretében a közösségi színtér működtetésére legalább egy, legalább középfokú közművelődési szakképzettséggel rendelkező szakembert kell foglalkoztatniuk. A jogszabályi követelmények teljesítése a jelen képzés elvégzésével, végzettség megszerzésével válik biztosítottá.

A képzés során a résztvevők a közösségi művelődési folyamatok koordinálását tanulják meg művelődési szolgáltatások, rendezvények, kiállítások, vásárok, táborok szervezésére, tartalmas szórakozási lehetőségek biztosítására, amatőr művészeti és szabadidős körök, klubok, valamint tanfolyamok működésének szakszerű segítésére, a szervezet, intézmény szabályok szerinti működtetésére, a közművelődési tevékenység feltételeinek biztosítására, a település vagy az adott társadalmi réteg művelődési és a közösségi élete fejlődésének elősegítésére.

Az első kontakt alkalom során a jelentkezettek a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának munkatársaival, a Nemzeti Művelődési Intézet tevékenységével, a megyei igazgatóság feladataival, illetve egymással ismerkedhettek meg egy közösségépítő tréning során. Első programpontként Hornyák-Pálmai Éva, megyei igazgató előadását hallgatták meg, aki az igazgatóság tevékenységét, küldetését fejtette ki.

Ezt követően Edelmayer Zsolt, módszertani referens ismertette a résztvevőkkel a munka és balesetvédelmi szabályokat, ezt követően Kutenics Kinga, módszertani referens segítségével ismerhették meg egymás tapasztalatait saját településükhöz kötődően, majd Somogyi Zsuzsanna, a Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglőipari és Idegenforgalmi Kar Közösségszervező BA szakos hallgatója, aki az igazgatóságon tölti szakmai gyakorlatát, mutatott be egy közösségépítő játékot a képzésen résztvevőknek.

Az oktatási nap során a csoport megismerhette nem csak a Komárom-Esztergom megyei igazgatóság munkáját, de annak helyszíneit is. Az irodák bejárását követően Horváth Ágota, képzési és közösségszervező asszisztens mutatott újabb módot a közösség építésére, illetve felhívta a figyelmet az időmenedzsment fontosságára is, majd a résztvevők saját kompetenciáik összegyűjtése okán a hálózatosodás folyamata is elkezdődött.

Egymás megismerését követően Jáger Dávid Tamás, módszertani referens segítségével ismerkedtek meg a csoporttagok a kahoot kvízzel, illetve a kvízjáték segítségével a hungarikumokkal, azok megyei vonatkozásával. Ezt Beke Pál gondolatai követték egy videó interjú megtekintése során, majd a képzés a mentimeter megismerésével zárult, ahol a résztvevők visszajelzést adhattak a képzési naphoz kapcsolódóan.

A második képzési nap a digitális kompetenciáról, a digitális kompetenciák fejlesztéséről szól, mely során Edelmayer Zsolt fogja bevezetni a képzésben résztvevőket a képzés teljesítéséhez, illetve mindennapi közművelődési feladatellátásukhoz szükséges digitális világba.

Jáger Dávid Tamás

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.