Elfelejtett szakmák Tolna megyében
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatósága 2019. szeptember 13-án indította útjára az EFOP-3.7.3-16-2017-00149 Művelődő közösségek az Alföldön című projekt keretében az „Elfeledett szakmák, népi kismesterségek visszatanulása” címmel 12 alkalomból álló tanfolyamsorozatát.
A tanfolyam harmadik alkalmán a résztvevők a karácsonyi népszokásokról hallhattak előadást, majd oldott légkörben saját településük és szűkebb családjuk ünnepvárását elevenítették fel. A betlehemezés és az adventi koszorú története, jelképrendszere, gyertyáinak száma, színe és jelentéstartalma is szóba került. Az ismeretátadást követően az ünnepkörökhöz kapcsolódó kézműves tevékenységeket próbálhatták ki a résztvevők. Nagy örömükre szolgált a gyertya és a mézeskalács készítés, és betekintést nyerhettek a Petrits dinasztia több mint 200 éves családi történetébe. Megismerték, hogy miképp öröklődtek át apáról fiúra a gyertyaöntés és a mézeskalács készítésének fortélyai, valamint a különböző korabeli cukorkák készítésének hagyománya. A tulajdonosok bemutatták a Mézeskalács múzeumot és a régi cukorka készítő eszközöket, valamint a kézműves gyertya készítésének folyamatát. E napon a Mézeskalács múzeum (7100 Szekszárd, Munkácsy M. u. 9/b.) vendégei voltak a résztvevők.
A tanfolyam következő alkalma, amelyet Hanyecz Adél iparművész, textilkészítő tart, 2019. december 10-én lesz a Tolna Megyei Igazgatóságon, témája pedig az ipari kender és a kenderfonás napjainkban.
Kuti Imréné