Elfeledett szakmák, népi mesterségek visszatanítása Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Igazgatóság

Az NMI Művelődési Intézet a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projektjének keretében a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírgyulaj településen, Elfeledett szakmák, népi kismesterségek visszatanítása tanfolyam indult.

A 2019. március és 2020. február között, havi egy alkalommal megvalósuló foglalkozássorozat a településen élő hátrányos helyzetű felnőtteket szólítja meg, akik a projekt során megismerkednek a Nemzeti Művelődési Intézet és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Igazgatóság munkájával, a településeken megvalósuló közösségépítéssel, továbbá a közösségépítés fogalmával, szerepével, céljával a helyi közösségekben.

A szakmák végleges eltűnése előtti pillanatban szükség van Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is a mesterségek fenntartására, amire van valós igény. Például ilyen a bőrművesség, a népi ékszerkészítés-gyöngyfűzés, és a hagyományos „ősi mesterség”, a textil-szövés és a kosárfonás. A célcsoport közvetítőszerepének köszönhetően megindult az igényfelmérés, és a szakmák visszatanításának folyamata.

2019. március 28-án 14 fő részvételével indult el a tanfolyam, melyet Nagy Edina megyei igazgató és Nádasiné Barta Ibolya módszertani referens, projektkoordinátor nyitott meg és ismertette a foglalkozások célját, a tervezett tematikát.

Ezután Dr. Puskásné Oláh Júlia, a nyíregyházi Aranykapu Népművészeti Egyesület elnöke, nívódíjas, Életfa és Életmű díjas, Király Zsiga-díjas népi iparművész, a népművészet mestere elméleti oktatással folytatta a tanfolyamot. Bemutatta a népművészet szerepét a magyar nemzeti kultúrában, a népi mesterségek újratanulásának lehetőségeit, a tájegységeket – etnikumokat – a magyar népművészetben.

Ezt követően Mussó László bőrműves, népi kismesterségek oktatója a kezdő és a további két alkalmon (április 24. és május 31.) elméleti oktatást tartott a bőrművességről, bőrből készült munkák alkalmazási területeiről, bőr feldolgozó népi mesterségekről. Az elméleti oktatást bőrművességet bemutató kisfilm zárta.

Gyakorlati oktatás keretében bemutatta a bőrfonások alkalmazási területeit, lapos és gömbölyű fonás alkalmazását és kivitelezését. Az ismeretek birtokában a résztvevők karkötőt készíthettek fonási és fűzött technikával. A bőrművesség záró alkalmán bőr erszény tervezése és kivitelezése, majd annak befejezése történt.

A résztvevők a bőrművességet összegezték, értékelték, saját tapasztalataikat megosztották egymással.

Résztvevői vélemények:

  • Nagyon jó volt látni, hogy a tanfolyamon megismert technikákat milyen jól lehet alkalmazni más bőrtárgynál is, és egyre bonyolultabb bőr darabokat lehet elkészíteni vele.
  • A bőrművességet megismerve teljesen új világ tárult fel előttem, mely meghatározza az előttem álló időszakot, örülök, hogy részt vehettem a tanfolyamon.

Nádasiné Barta Ibolya

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.