Egy vándorkiállítás katalógusából

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóság

„Felbecsülhetetlen kincset ér az az öröm és kacagás, amelyet a jó bábjáték a gyermekekből ki tud váltani és nem kevésbé értékes az a hatás sem, amelyet ez a művészet a felnőttekre gyakorol. A bábjáték szeretete a széplélek és a jövendő szeretetét jelenti” – idézi Korngut Kemény Henrik, Kemény Henrik édesapja szavait Láposi Terka művészetpedagógus, a Vojtina Bábszínház művészeti vezetője beköszöntőjében.

„A bábjáték tehát a szeretet művészete” – folytatódik az idézet. „De akkor se követek el nyelvbotlást, ha megfordítom: a művészet szeretete.”

A báb jel, amelynek sorsa van címmel Hajdú-Bihar megyében vándorkiállítás indult útjára, amely válogatás a Dínó Bábcsoport (Hajdúsámson), a Cifra Palota Bábcsoport (Létavértes) és a Vojtina Bábszínház bábarchívumából, valamint a Korngut-Kemény Alapítvány gyűjteményéből. Erre az alkalomra készült az a színes prospektus, amelyben Kemény Henrik életútja és munkássága mellett a nagy múltú hajdúsági bábcsoport, a sámsonkerti Dínó Bábcsoport illetve a tíz éves létavértesi Cifra Palota Bábcsoport története is megjelenik.

„Hajdú-Bihar megyében komoly hagyománya van az amatőr bábjátszásnak” – írja Hermann Attila módszertani referens. „Több óvoda és iskola kedvtelésből, lelkesedésből működtet bábcsoportot, amelyek leginkább csak a saját közösségeik előtt, óvodákban, iskolákban lépnek fel. Ezek a művészi műkedvelők a bábjáték szeretete mellett a közösségben való alkotást, az együttes játékot tartják a legfontosabbnak.”

A kiállításon, amelyet a Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei igazgatósága, a Vojtina Bábszínház, a Korngut-Kemény Alapítvány és a VOKE Egyetértés Művelődési Központja rendezett – 165 bábot tekinthetnek meg kicsik és nagyok.

A katalógus az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósul meg.

R. Simor Katalin

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.