Égmérték – Makoldi Sándorra emlékeztünk

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóság

Makoldi Sándor festőművész idén lenne 75 esztendős. A 2017-ben elhunyt művészre születésnapján, augusztus 6-án pályatársak, barátok, volt tanítványok és műértő debreceniek emlékeztek a Kölcsey Központban. Az épület körfolyosóján augusztus 30-ig látható Makoldi Sándor életmű kiállítása Égmérték címmel.

A megemlékezés zenés tárlatvezetéssel vette kezdetét, Bárdosi Ildikó népdalénekes és Molnár Miklós népzenész vezették körbe a közönséget, a mintegy száz alkotást bemutató kiállításon. Az érdeklődők ezután kisfilmeket tekinthettek meg Makoldi Sándorról, aki festőművészként és néprajzkutatóként is a szerves magyar népi kultúra értője, újra alkotója és népszerűsítője volt.

Makoldi Sándor nevéhez fűződik a Nemzeti Művelődési Intézet lakiteleki székházának homlokzatán körbefutó fríz megtervezése. A hatalmas méretű dombormű (24 méter hosszú és 160 cm magas) azonban már halála után készült el, egy olyan alkotó csoport munkájaként, amelyet a festő lánya, a maga is alkotóművész, Makoldi Gizella vezetett.

A bibliai Krisztus-történetet és a magyarság történetét bemutató frízről kerekasztal beszélgetésen hallhatott érdekességeket a közönség. A beszélgetésen részt vett Hévizi Róbert, a Nemzeti Művelődési Intézet Partnerségi Központjának vezetője, aki beszámolt az elmúlt hetek Közösségteremtő kultúránk elnevezésű rendezvénysorozatáról, amelynek keretében Lakitelken a domborművet mintegy 12 ezer ember tekinthette meg. Az alkotás papírra nyomtatott reprodukcióját, valamint a fríz motívumaiból készített kifestőt a Nemzeti Művelődéi Intézet Hajdú-Bihar megyei munkatársai a helyszínen is népszerűsítették, illetve ezekből összeállított ajándékcsomagot nyújtottak át Makoldi Sándorné és családja számára.

R. Simor Katalin

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.