Dobozon járt a Gasztrobusz, avagy az ízek kavalkádja
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei IgazgatóságA Kossuth Rádió Országjáró szombati magazinja és a Nemzeti Művelődési Intézet gasztrobusza 2020. szeptember 19-én Békés megyében: Mezőberényben, Békésen és Dobozon járt.
Mind a három település bemutatta helyi értékeit, kincseit, hagyományait; a gasztrobuszban pedig Prohászka Béla Venesz-díjas szakács, a Nemzeti Hungarikum Szövetség alelnökével közösen készítették el a települések jellegzetes ételeit.
Doboz híres többek között a hagyományos zöldségtermesztésről, így kínáló ételük a dobozi vajas-petrezselymes pogácsa, melyet Juhos Krisztina, a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóságának munkatársa készített el.
A nap folyamán mind a három település gasztronómiai különlegességei bemutatásra kerültek: a dobozi Balog család házi kézműves sajtjai, dobozi zöldségek, borsos lepény, viharsarki babgulyás, Körösi halászlé, vadpörkölt és a birsalmás paszulyleves.
A mezőberényi Sütőtökös Őszi Familiatésztaragut Kovácsné Nagy Krisztina készítette el és az ősz színeiben tálalta.
A híres békési szilvalekváros papucs mellett a gezemicés galuska is elkészült, illetve a Békés megyére jellemző hagyományos cigány ételt, a tyúkos káposztát Ásós Géza, az első roma étterem tulajdonosa kínálta.
Mezőberény soknemzetiségű város, így a magyar hagyományok mellett német, szlovák és roma értékekkel is büszkélkedhet. A 125 települési érték közül a gasztronómián túl kiemelkedőek a mezőberényi szőrhímzések, Orlai Petrics Soma és Petőfi Sándor életműve, a Bodoky Károly Vízügyi Múzeum, amely megyei érték is.
Békés város települési értéktárában 48 érték van, többek között a Békési Kosárfonás, amely megyei érték is, a Békés-tarhosi Zeneiskola, amely 2016. április 19-e óta Magyar Érték és a méltán híres Madzagfalvi Napok. A gasztronómia mentén a szilvalekváros papucs mellett a békési szilvapálinka és több helyi kézműves termék is része a település kincsestárának.
Doboz a Körös vidék települése, melytől mindössze 4 km-re található a tiszta levegőjű Szanazug üdülőterület a Kettős-Körös két partján. A város nevéhez fűződik Dr. Oláh Andor munkássága, Széchi Tamás, aki itt született, a messze híres hagyományos zöldségtermesztés, tölgyerdői révén a makkoltatásos sertéstartás. A méz első írásos említése 1138-ból való, a méz téma köré szerveződik minden évben az egyhetes kulturális, gasztronómiai ünnepségsorozat a Dobozi Mézes Fesztivál. A rendezvényre kilátogatott a dobozi származású Jeanne-Marie Wenckheim Dickens grőfnő is, a Dobozi Népdalkör pedig elénekelte a műsorban a „Sej tiszta búzát…” kezdetű dobozi népdalt.
Az egész napos magazinműsor lehetőséget biztosított Békés megye sokszínű kultúrájának és gasztronómiájának bemutatására, a megyei és települési értékek, helyi kincsek megismerésére.
Varga Ágnes