„Digitális kompetenciák a közművelődésben” online képzés indult Bács-Kiskun megyében
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Bács-Kiskun Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Bács-Kiskun Megyei Igazgatósága 2020. június 4-én, 25 fővel elindította az EFOP-3.7.3-16-2017-00149 azonosítószámú, „Művelődő közösségek az Alföldön” projekt keretein belül megvalósuló Digitális kompetenciák a közművelődésben elnevezésű képzését.
A 30 órás képzés online, a Microsoft Teams felületén valósult meg, keddi és csütörtöki napokon 9 és 16 óra között, összesen 3 képzési alkalommal. Az oktatás elsősorban a közművelődési, közgyűjteményi, művészeti és tömegkommunikációs szervezetekben dolgozó szakembereknek szólt, célja a résztvevők informatikai kompetenciáinak fejlesztése volt, ezáltal segítésük a mindennapi munkavégzés során felmerülő informatikai feladatok és problémák professzionális és hatékony megoldásában.
Az oktatás során széleskörű ismereteket szereztek a munkavégzésükhöz nélkülözhetetlen programok alapvető tartalmát és funkcióit illetően, valamint ezen tudás megszerzésével képessé váltak az önálló használatukra, önmaguk fejlesztésére. A foglalkozások végeztével a megszerzett tudás gyakorlása és rögzülése érdekében ellenőrző feladatot adtak minden alkalmat követően az oktatók. A feladatok a Nemzeti Művelődési Intézet online oktatási felületén, a MOODLE rendszerben voltak elérhetőek.
Az első napon Dr. Kogyilla Tímea, a Nemzeti Művelődési Intézet képzési koordinátora és esélyegyenlőségi munkatársa köszöntötte a hallgatókat. A résztvevők először a Microsoft Word program alapvető funkcióit ismerhették meg, gyakorolhatták a szövegformálás lehetőségeit, majd a Microsoft Excel programban elsajátíthatták a nyert adatok értelmezésének lehetőségeit és ezek grafikai megjelenítésének különböző módjait.
A második alkalommal, 06.09-én Marksz Levente, a Nemzeti Művelődési Intézet Baranya Megyei Igazgatóságának módszertani referense ismertette meg a hallgatókat a PowerPoint és különböző Google programok (Drive, Slides, Docs, Sheets) használatával. Az órán az általános ismeretek elsajátítását követően közös feladatmegoldásra került sor, majd ez alkalommal is kaptak a résztvevők önálló ellenőrző feladatokat.
A képzés záró napján a Google további alkalmazásai és szolgáltatásai kerültek a fókuszba Svidró Ibolya, a Nemzeti Művelődési Intézet kutató-fejlesztő munkatársának tolmácsolásában. A hallgatók aktívan részt vettek az online előadásokon, számtalan pozitív visszajelzés érkezett tőlük, sokan már hasznosították is a tanultakat a munkahelyükön.
Pikó Ádám