Digitális kompetenciafejlesztés Pest megyében
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei IgazgatóságA Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program keretében megvalósuló második műhelynapon a közművelődési asszisztens munkakörben dolgozók a digitális világ szakmához kapcsolódó területével ismerkedhettek meg, valamint a Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága munkatársainak bemutatójával elsajátíthatták az online közlés és jelenlét hatékony módszereit.
A március első hetében lezajlott műhelynap témáját tekintve beleillett a jelenlegi helyzetbe: online alkalmazható ismeretekkel látta el a résztvevőket. A megszerzett tudást a korlátozások szigorítása miatt most igazán aktuálisan fel tudják használni a közművelődési program keretén belül dolgozók. Inspirációt meríthettek az elhangzottakból, kreatív ötletekkel gazdagodhattak, emellett pedig a technikai háttértudást is megkapták ahhoz, hogy az előttük álló néhány hétben magabiztosan tudják kezelni az egyes felületeket, valamint új, színes tartalmakkal töltsék meg a virtuális teret.
A nap indítójaként beszélgetés zajlott az eddig elkezdett online tevékenységekről, egy játékos tréning feladat során pedig megtapasztalhatták az alkalmon résztvevők a pontos kommunikáció fontosságát. A Pest megyei igazgatóság kollégáinak bemutatója a Nemzeti Művelődési Intézet virtuális felületeinek és az egyes oldalak funkcióinak áttekintésével kezdődött.
Többeknek hasznos információval szolgált az a csoportfeladat, melyben a jelenlévők közös ötletek alapján állítottak össze megadott tematikára vonatkozóan egy mini kérdőívet. Ezt követően az igazgatóság munkatársai megismertették a közművelődési asszisztensekkel a kérdések megfogalmazásának helyes módját, illetve az online kérdőív elkészítésének technikáit, és az űrlapkészítő alkalmazás egyes funkcióit. Mindezekkel a cél az volt, hogy ösztönözzék a közművelődési asszisztenseket igényfelmérő kérdőívek, valamint az űrlapok segítségével megvalósuló online kvízek létrehozására.
A nap folytatásában a résztvevők a közösségi média platformjaival ismerkedhettek meg, valamint a különböző felületek célcsoportjait, hatékony közlési formáit tekinthették át. A Facebook és Instagram poszt írásával pedig szintén segítséget kaphattak az online közlés célravezető módszereinek elsajátításában.
Az alkalom zárásával számos visszajelzés érkezett, hogy a műhelynap hatására a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban résztvevők közül többen megszerezték a technikai tudást, illetve kedvet és motivációt kaptak az online tevékenységek és jelenlét elkezdéséhez, vagy éppen új ötletekkel gazdagított folytatásához.