Déli-Bábok

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóság

Az előadó-művészeti szervezetek többlettámogatása program EMT-TE-B-D-20-0064 azonosító számú Déli-Báb elnevezésű nyertes pályázat célkitűzése, hogy a Békés és Csongrád-Csanád megyékben már meglévő és újonnan alakult amatőr bábművészeti csoportok szakmai segítséget kapjanak előadásaik megvalósításához, mindemellett megvalósuljon a közösségek olyan szintű összekovácsolódása, amely hosszú távon meghatározó szerepet tölt be mind a csoportok, mind a települések életében.

A művelődési házak és közösségi színterek nyitásával végre elindulhatott a csoportok mentorlása, amelyet a Békéscsabai Napsugár Bábszínház munkatársai végeznek.

Apropó bábcsoport, Pusztaföldvár

A települések és a közösségek egyéni igényeihez, szakmai tudásukhoz igazította a Bábszínház a mentorlás menetét, így néhány településen még az első, kezdeti próbák zajlanak, de vannak olyan települések, ahol már helyi bemutatókra készülnek a csoportok.

Pusztaföldváron az első két alkalommal a közösségi játék, a csoportszabály felállítása, a darab és a szereposztás kiválasztása után olvasópróbát tartottak és a bábtervezés technikájába is betekintést nyertek a gyerekek Lenkefi Zoltán és Csortán Zsóka szakmai irányításával. A Kacor király című mesét bábparaván segítségével fogják előadni, ez idáig a paraván mögötti elhelyezkedést, a bábok mozgatását gyakorolta a közösség, illetve a narrátor szerepének fontosságához igazodva kapott szakmai iránymutatást a mesélő.

A végegyházi Kiskinin bábcsoport alkotás közben

Végegyházán az első alkalommal főként ismerkedéssel telt az idő, ahol megismerkedtek a gyerekek és a csoportvezető mentoraikkal, Lenkefi Rékával és Csortán Zsókával. Ismerkedés után bemutatták a mentorainknak a választott mesét, melyet árnyjátékkal szeretnénk eljátszani, majd meghallgatták véleményüket, meglátásukat.  A második alkalommal a gyerekek már sokkal nyitottabbak voltak. Az előzőleg megbeszélt és elküldött anyagokból ez alkalommal magát az árnyjátékhoz szükséges bábok elkészítési technikáját nézték meg és azok mozgatását gyakorolták. A gyerekek saját kezűleg próbálták a bábokat összeállítani, ami nagy élmény volt számukra. Írásvetítő segítségével az árnyak méretével, élességével játszottak, majd próbálták a bábok mozgatását, amint végig sétálnak egy mezőn.

Borostyán bábcsoport, Újkígyós

Újkígyóson a közösség már a helyi bemutatóra készül, az óvodás gyereknek fogják előadni, Az égig érő paszuly című népmesét. A főpróba már azon a színpadon zajlott, ahol az előadás lesz, ami még némi bizonytalanságot keltett, de az előadás előtt még lesz lehetőségük a színpadon próbálni a gyerekeknek. Ők már nagyon ügyesen használják a mikroportokat is, a bábok mozgatásának technikáját is jól elsajátították, mentoraik, Lenkefi Zoltán és Csortán Zsóka mindössze apró kis javaslatokat tettek egy-egy rész kidolgozásával kapcsolatban. Az újkígyósi csoport a bemutató után még néhányszor próbál, majd a nyári szünetben pihenőt tartanak, és majd a regionális bemutató előtt veszik igénybe újra a mentorok segítségét a felkészüléshez. A projekt az Oriens 2000 Alapítvány, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház és a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóságának együttműködésével valósul meg.

Varga Ágnes

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.