Dél-Dunántúli Értékek Napja – online

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Baranya Megyei Igazgatóság

2021. március 31-én került sor a Dél-Dunántúli Értékek Napjára, ezúttal sajnos csak online formában, a „Hálózatépítés az élő néphagyományért – közösségfejlesztés és tudásbővítés megvalósítása a civil társadalom bevonásával a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítésén keresztül” (EFOP-1.12.1-17-2017-00022) pályázat, „Közösségi értékfeltárás a Kárpát-medencében” elnevezésű tevékenység keretében megvalósuló programsorozat utolsó elemeként.

A projekt keretében a Dél-Dunántúl három megyéje közös értékünnepeket rendezett az elmúlt három évben. 2018-ban, elsőként Tolnába látogattunk, és Bogyiszlón a megyei értéknapon vendégeskedett Somogy és Baranya megye. Szakmai konferencián, értékasztalokon és színpadi produkciókon keresztül mutatkoztak be a megyék. Sőt a tolnai kollégák bíztatására a somogyi és baranyai munkatársakból alakult vegyes csapat az értékfeltáró akadályversenyen is elindult. Igazi szórakoztató, játszva tanulásban volt részünk.

A következő évben Baranya megye hívta meg a két szomszédos megyét. Augusztus végén az Ormánságban, Kémesen a Bőköz Fesztiválon rendeztük meg a Dél-Dunántúli Regionális Értéknapot. Pajtaszínházi találkozót tartottunk a három megye amatőr színjátszóival. Kiállítások, kézműves foglalkozások, tájjellegű ételek várták az érdeklődőket. Délután pedig a színpadon, a három megyéből érkező amatőr művészeti csoportok mutatkoztak be. Végül a Dél-Dunántúl keleti szomszédságából érkező, kecskeméti Kurázsi Táncműhely, fergeteges táncbemutatója zárta a programot.

2020-ban sajnos nem tudtunk Somogyba látogatni. Azonban a három megye, és a Veszprém megyei koordinátor kolléga, Bánkutiné Mihalcsik Márta, már a program elején, 2018-ban elhatározták, hogy zárásképpen egy közös kiadványt készítenek a három megye értékeinek bemutatásával. Komoly anyaggyűjtés, szerkesztés kezdődött. Mindhárom megye igyekezett összegyűjteni és bemutatni megyei értéktáraikban található értékeket, a hungarikum mozgalom helyi elemeit. Megyénkben az értékeink összefoglaló neve Kincses Baranya. Hiánypótló kiadványunkban részletesen olvashatnak róla. Az elkészült Dél-Dunántúli Értékek Könyve – reményeink – szerint egyaránt lesz értékes olvasmány a szakmai közönségnek, és a turisztikai érdeklődőknek. Célunk, hogy a Dél-Dunántúli régióban minden település közművelődési szakemberéhez eljuttassuk, ezzel is ösztönözve a településeken folyó értékfeltáró folyamatokat.

A járványügyi helyzet miatt új módszert kellett találnunk, hogy megvalósíthassuk az utolsó értékünnepet is. Ezért mindhárom megye egy-egy kisfilmet készített, amelyeket összeszerkesztve készült el a digitális régióbemutató. Baranya megyéről a projekt rövidített címére utalva „Otthonról haza Baranya megyében” címmel készült összefoglaló. Filmünkben a szigetvári térségbe látogattunk, nem véletlenül, hiszen az 1950-es megyerendezésig ez a terület Somogy megyéhez tartozott, így ha Dél-Dunántúlról beszélünk, ők erősíthetik meg a legjobban, hogy a térség nem csak gazdasági-, de kulturális egységet is képez. Vendéglátó kisfalunk, Vásárosbéc, amely élen jár a közösségépítő folyamatokban, a sokszínű közművelődési tevékenységekben. Sőt, az értékfeltáró és megőrző kezdeményezéseik a település határain is túlmutatnak.

A települést, és az ott folyó kimagasló közművelődési tevékenységet Popa Zoltán polgármester és a településen működő Virágóra Alapítvány elnöke, Bánki Eszter mutatta be.
2020-ban a Nemzeti Művelődési Intézet országos programot hirdetett Falusi Krónika címmel. A Baranya megyei találkozón, Hosszúhetényben hallottuk először Kustos Irmát, aki a szomszéd településről, Dióspusztáról érkezett, és Vajkörtvély című saját írását adta elő. Az archaikus nyelvezettel megírt, rendkívül szellemes szöveg több, mint egy kertészeti leírás. A mű és az előadás a zsűrit is elkápráztatta, és őt választották Baranya megye falusi krónikásának. Most a nézők is meghallgathatták és igazolhatták, a zsűri helyes döntését.

Végül a szigetvári 71PA együttes mutatkozott be. Analóg utazás címmel riportfilmet készítettek az együttesről, és a közös zenélésről. Munkájuk jól illeszkedik az elmúlt év digitális térbe szorított kulturális attrakciói közé. Megmutatták, hogy az alkotói fantázia, és a közösség utáni vágy ebben a formában is utat- és remélhetőleg közönséget talál.

Ezután Somogy megye filmje következett, amelyben a Kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola tanulóinak műsorát láthatták.

Végül a Tolna megyében folyó példás értékfeltáró munkát Fehérvári Tamás, a Tolna Megyei Önkormányzat elnöke, Dr. Baranyai Eszter megyei főjegyző és Kuti Imréné a Nemzeti Művelődési Intézet Tolna megyei igazgatója mutatta be.

Az elkészült anyagot először 2021. március 31-én 11.30-kor tekinthették meg az érdeklődők a Nemzeti Művelődési Intézet youtube csatornáján. A módszertani foglalkozásokhoz is kiváló anyagot az érdeklődők az alábbi hivatkozáson nézhetik meg:

https://www.youtube.com/watch?v=z9GFTi9ka6w&ab_channel=NemzetiM%C5%B1vel%C5%91d%C3%A9siInt%C3%A9zet

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.