„Csak tiszta forrásból…”
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei IgazgatóságA Veszprém Megyei Népművészeti Egyesület kilencedik alkalommal rendezte meg „Csak tiszta forrásból” elnevezésű hagyományőrző programját, melynek 2020. február 8-án Tihanyban a Bencés Apátság Látogatóközpontja adott otthont. A Veszprém Megyei Népművészeti Egyesület a Népművészeti Egyesületek Szövetségének tagja, a Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóságával több projekt sikeres megvalósításában együttműködtek.
Farkas Balázsné Petrikowsky Marianna szövő népi iparművész, az egyesület elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a népművészet olyan közösségépítő erő, amely összekovácsolja a hasonlóan gondolkodókat.
Czakó András OSB, a programnak helyet adó Bencés Apátság képviseletében a népművészek alkotásaiban látható, szív, ész, kéz harmóniájára és a szeretet, türelem, odaadás egységére hívta fel a figyelmet. S. dr. Laczkovits Emőke néprajzkutató, muzeológus a kiállítás megnyitójában hangsúlyozta azt az értékteremtő és hagyományőrző tevékenységet, amelyet az egyesület tagjai végeznek.
A kiállítás gazdag anyagában megjelentek a különböző textíliák (hímzések, szőttesek, vert csipkék, nemez), a bőrművesség, a fafaragás, a csont- és szarumegmunkálás, a bútorfestés, a fazekasság, a kovácsmesterség, a tojásdíszítés, és a növényi anyagokból készült (vessző, szalma, csuhé) igényes és szemet gyönyörködtető alkotásai. A szakmai konferencia keretében Hagyományaink és identitástudat napjainkban címmel dr. Korzenszky Richárd OSB emeritus perjel osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel.
Vastag Richárd néptáncpedagógus, a Népművészet Ifjú Mestere a bakonyi tánckincs továbbélésének Kárpát-medencei lehetőségeit mutatta be. Zárásként S. dr. Laczkovits Emőke néprajzkutató, muzeológus a böjtről és a böjti szokásokról beszélt. A nap folyamán a Veszprém Megyei Népművészeti Egyesület alkotóinak mesterségbemutatóit is megtekinthették a látogatók.