Bővült a leendő közművelődési szakemberek száma Borsodban

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet küldetése, hogy a közösségeket képessé tegye saját értékeik felismerésére és az ebből adódó lehetőségek kiaknázására. Az 1997. évi CXL. törvény 2017. évi módosítása minden közösségi színtérben minimum középfokú, minden közművelődési intézményben minimum felsőfokú szakmai végzettséggel rendelkező munkatárs alkalmazását írja elő. A fenti célokkal összhangban a Nemzeti Művelődési Intézet 2018. júniusától az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális Államtitkárságának támogatásával a közművelődési szakmai munkakörben elhelyezkedni kívánók számára térítésmentesen igénybe vehető szakmai képzések elvégzésére kínált lehetőséget.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Közművelődési és közönségkapcsolati szakember (Közművelődési szakirány) képzés 27 fő részvételével 2019. július 18-tól – 2020. március 19-ig terjedő időszakban 46 képzési napon valósult meg Miskolcon. A hallgatók elsősorban az ötezer fő alatti népességszámú településekről érkeztek. A résztvevők a 900 órából 440 órát e-learning formában teljesítettek. A Nemzeti Művelődési Intézet a képzés elvégzéséhez szükséges tananyagokat a Moodle online oktatási rendszeren keresztül biztosította a képzésben résztvevőknek.

A képzés szakmai vizsgáját a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal szervezte a Nemzeti Művelődési Intézet közreműködésével. A vizsgabizottság tagjai: Csatlósné Komáromi Katalin, Angyal László, Bordás István és Székely Suber Zsolt voltak. A komplex szakmai záróvizsgára 2020. augusztus 3-án és 4-én került sor. A vizsgázók az első napon megvédték a Záródolgozatukat, az Esettanulmányukat és a Települési portfóliójukat. A második napon a szakmai tananyagból húztak tételeket.

A tanfolyamra beiratkozott hallgatók közül mindenki sikeresen letette a záróvizsgát. A bizonyítványok átadását követően Tóth Csaba megyei igazgató üdvözölte a  sikeres vizsgát tett szakmai kollégákat és a megye közművelődési helyzetének további eredményessége érdekében felkérte őket a szakmai együttműködésre, közös gondolkodásra, az egymással való kapcsolatépítésre, segítésre. Emlékeztetett, hogy  jó úton halad a szakemberek létszámának biztosítása a településeken, de még sok munka van ezen a téren.  Kiemelte a helyi település szintű közösségépítés fontosságát, a helyi művelődő közösségek létrehozását, az identitás erősítését, megőrzését valamint a helyi értékekre való folyamatos fókuszálást. A képzést követően a résztvevők a közművelődés területén szakmai munkakörben fognak a saját településükön elhelyezkedni, és  a közeljövőben bekapcsolódnak majd a megyei igazgatóság szakmai projektjeibe.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.