Borsodi hungarikumok és “kincsek” a Kárpát-medencei Értékek Napján
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság
2020. október 3-án tartották Lakiteleken, a Nemzeti Művelődési Intézet székházának átadó ünnepségét és egyben a Kárpát-medencei Értékek Napját. Borsod-Abaúj-Zemplén megye értékasztalán olyan jellegzetes értékek is sorakoztak, amelyeket ezidáig még nem mutatott be az igazgatóság.
A Hungarikum Ligetben felépített impozáns épület ünnepélyes avatására érkező munkatársak a megyei értékasztalt ezúttal a hagyományostól eltérően rendezték be, ahol a három tájegység, a borsodi, az abaúji és a zempléni térségek jellegzetes értékei egyaránt megjelentek.
Ez alkalommal is kiemelt szerepet kaptak a Hungarikumok: ilyen volt pl. a Matyó népművészeti motívummal festett faládikó, népviseletbe öltöztetett baba, vagy éppen a jellegzetes matyó motívummal díszített cipő és bőrcsizma. Emellett a vendégek megcsodálhatták a rendkívüli ritkaságnak számító, a két világháború közt érlelődött 1920-as évjáratú Tokaji aszút, és az első magyar nyelvű bibliát bőrkötésben, és a Hollóházi porcelánt.
Mindezek mellett helyet kapott a szomolyai rövid szárú fekete cseresznye lekvár és rece csipke, valamint az a több mint 7 millió éves ősfa, tizenhat mocsárciprusból álló erdőmaradvány, amelyet 2007 júliusában találtak a Bükkábrány nevű település melletti lignitbányában, 60 méteres mélységben. Az értékek közt volt még a szerencsi csokoládéminta, és levelezőlap gyűjtemény valamint, II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem mellszobra és az abaúji szőttes is. A Megyei Értéktár elemei mellett többek között – fafaragások, szobrok, Kovács Attila európa bajnok cipész munkái és helyi termékek, festett tojások, a mezőcsáti komatál és még számos kiadvány várta vendégeket.
Érdekesség, hogy a több mint négyezer négyzetméter alapterületű klasszicista jegyeket hordozó székház homlokzatát Makoldi Sándor, borsod megyei festőművész és néprajzkutató tervezte. Halálát követően lánya, Túriné Makoldi Gizella restaurátor, textil művész fejezte be a székházon lévő frízeket, amelyek a teremtésmítosz és magyar őstörténet legfontosabb pillanatait ábrázolják. A művésznő egy közös fényképezésre összeállt a kollégákkal, megtekintette az értékasztalt, közben jó szívvel mesélt régi borsodi emlékekről és Tokaj városáról, ahová családi kötelék fűzi.
Az egész napos rendezvény során az ünnepi megnyitót, az épület megáldását, a bejárást és a „Házat, hazát építünk” ismeretterjesztő előadást követően a szakma képviselői meglátogatták a megyei értékasztalokat. Az igazgatóság munkatársai erre az alkalomra Fehér Sándor hobbifotós-videós felajánlásnak köszönhetően drónvideón is magukkal hozták a megyei legszebb értékeinek egy részét. A nap folyamán sor került még gasztronómiai finomságok kóstolására, beszélgetésekre. A program végéhez közeledve Lezsák Sándor az Országgyűlés alelnöke nagy meglepetésre rövid látogatást tett és megtekintette a megyei értékasztalt miközben szívesen emlékezett vissza és mesélt Borsodhoz kötődő emlékeiről.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei drónvideó megtekinthető az alábbi linken.
https://www.youtube.com/watch?v=HD6fgpcHpWY&feature=emb_logo
Konczné Tegzes Erika