Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből a “Közösségépítő Kultúránk” programsorozaton

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

2021-ben, 35 napon keresztül érkeztek a látogatók Lakitelekre vagy Kápolnásnyékre a „Közösségépítő Kultúránk” előadó-művészeti programsorozat keretein belül. A rendezvény célja, hogy a 2020-as évi bezártság után, minden művelődő- és települési közösség részesülni tudjon egy komplex művészeti és közművelődési esemény élményeiből.

Halász-kastély, Kápolnásnyék

Idén nem csak a lakiteleki Hungarikum Liget és a Nemzeti Művelődési Intézet Székháza adott otthont a rendezvénynek, hanem a kápolnásnyéki Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola is. Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 30 busz indult Lakitelekre és 2 megtelt busz Kápolnásnyékre. A résztvevők, körülbelül 53 különböző településről, közel 1200-an érkeztek a helyszínekre. A Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban résztvevő 8 csoport körülbelül 30 %-a tudott ellátogatni az eseményre, akik közül sokan a saját településükön jelenlévő művelődő közösségeket is összegyűjtötték és együtt élvezték az alkalom elemeit. A Programban részt vevő vendégeken kívül a megyei igazgatósággal partnerségi kapcsolatban álló önkormányzatok, közművelődési intézmények, közösségi színterek és civil szervezetek utaztak. Sok nyugdíjas, azonban említésre méltó számban jelentek meg fiatalok és középkorúak is a „Közösségépítő Kultúránk” programsorozaton.

A Jövő Vándora, azaz a Nemzeti Művelődési Intézet hitvallása

A Lakitelek, Tőserdő kempingbe érkezést követően előadó-művészeti produkciót tekintettek meg a látogatók az erre a célra felállított cirkuszi sátorban. A visszajelzések alapján kedvenc előadások voltak a Békéscsabai Jókai Színház „Hajnalban, délben este” címet viselő olasz vígjátéka és a Gózon Gyula Kamaraszínház „Szerelem, óh!” című darabja. A színmű végén ebédre, és a Nemzeti Művelődési Intézet Székházában vásárlási lehetőségre, szabad programra került sor, mely keretein belül önállóan végig járhatták a földszinten a Nap útját, megtekinthették a Kárpát-medence hímzéskultúrájának kiállított alkotásait, vagy kávézhattak a Fríz Café-ban. Délután kezdődött a körséta, ahol a megyei koordináló kollégák körbe vezették a résztvevőket a Székház falain belül és kívül egyaránt, információkat átadva a szerves magyar kultúra elemeiről, az építés, díszítés mikéntjéről, az intézet munkásságáról. A körséta a Népfőiskola területén folytatódott, ahol a látogatók megismerkedhettek az épületekkel, a népfőiskola tevékenységével, és a különféle szolgáltatásokkal.

Kápolnásnyéken a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Eseményközpontjához érkeztek az oda látogatók. Megtekintették a központ épületét és a benne található, Trianon történéseiről szóló kiállítást, a Halász-kastélyt és parkját, és a Nyéki Sörfőzdét, ahol kézműves sörkülönlegességet is vásárolhattak. Az Eseményközpontba visszaérve fogyaszthatták el az ebédet, majd a Csajághy Laura Szabadtéri Színpadhoz érkeztek a buszok. Itt, az adott napi előadás előtt, szabad program keretein belül látogatható volt a Vörösmarty Emlékház és Liszt Művészház. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei csoportok a Tetemrehívás című produkciót hallgathatták meg, melyet Arany balladáiból és kései lírájából állított össze Tóth Tibor, a Komáromi Jókai Színház igazgatója.

2021.07.13-án zárult a programsorozat. Az igazgatóság ekkor elkezdte begyűjteni a résztvevőktől a publikálható fényképeket és kiküldött egy elégedettségmérő kérdőívet, ahová építő jellegű kritikák is, de többségében jóleső dicséretek érkeztek.

 

A megyei koordináló munkatársakat, akik a csoportokat kísérték a buszokon, ilyen véleményekkel illették:

„Nagyon felkészült, kedves, közvetlen, mindent megtett, hogy a kirándulók jól érezzék magukat.”

„Nagyon kedves volt és odafigyelt egész úton a csapatára. Időben tájékoztatott minket a programokról.”

„A koordinátor nagyszerűen felkészülten érkezett, segítséget nyújtott bárkinek, aki igényelte.”

„Nagyon kedves volt, mint ahogy a műhelyfoglalkozásokon is az. Időben elmondott minden tudnivalót. Az idegenvezetést nagyon jól csinálta.”

„Nagyon talpraesett, ügyes, jó koordinátor.”

 

Az előadó-művészeti produkciókról az alábbi visszajelzéseket kapta az intézet:

„Szórakoztató volt, színvonalas.”

„Jól látható, kellően hangos, nem túl hosszú.”

„Maradandó élményt hagyott, rengeteg mosollyal.”

„Színvonalas volt az előadás. A meleg ellenére jól szórakoztunk.”

„A színházi előadást a Gózon Gyula kamaraszínház művészeinek előadásában láthattuk. A darab témája a szerelem volt, amely fiatalokat és idősebbeket egyaránt gondolkodásra hívott, lelassulhattak a gondolataink, kiszakadhattunk a hétköznapokból.”

Batik függönyök, Makoldi Gizella alkotása

Az elégedettségmérő kérdőívben szerepelt az a kérdés, hogy Az Ön számára mi volt a legmeghatározóbb a napban? Az alábbi válaszok érkeztek:

„Nekem a székház tetszett nagyon, különösen a különböző szimbólumok és jelképek.”

„A Székház várakozáson felüli élményt nyújtott, szebb, mint ahogy azt a bemutató kisfilm alapján gondoltam.”

„Az indulástól a hazaérkezésig jól éreztem magam, nagyon örülök, hogy ott lehettem és láthattam a Székházat.”

„A Székház megtekintése volt a legközelebb álló hozzám. Nagyon felemelő érzés volt ott lenni.”

„Nekem a Székház tetszett a legjobban. Minden részlete a kultúrához köthető.”

 

Ennek fényében látható, hogy a megyéből utazó csoportok legmeghatározóbb élménye a Székház impozáns épületének bejárása volt és visszavágynak, hogy még több információt és élményt gyűjthessenek a kultúra szellemiségében.

2021.07.13., 5 busz, közel 190 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei résztvevő

Minden megyei résztvevőnek köszönjük, hogy ellátogatott Magyarország kulturális templomába, a Nemzeti Művelődési Intézet Székházába. Őszintén reméljük, hogy lesz még lehetőségünk a jövőben minden csoporttal, együttműködésben tevékenykedni a kultúra és a közösségek terjesztése, fejlesztése érdekében.

 

Mezei Anna

módszertani referens
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.