Bizonyítvány a kézben – Sikeres vizsgát tettek a Közművelődési és közönségkapcsolati szakember OKJ képzés résztvevői

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatóság

2020. július 6-án és július 7-én Somogyban is sikeresen lezajlott a komplex szakmai záróvizsga a Közművelődési és közönségkapcsolati szakember középfokú OKJ képzésen.

 A 2019. júliusában indult, 900 órás képzés a Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében valósult meg, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által nyújtott támogatásnak köszönhetően.

A 46 képzési napból álló oktatáson Somogy megyéből 21 fő, Tolna megyéből pedig 3 fő vett részt. A képzés résztvevői olyan közművelődésben dolgozó vagy e területen elhelyezkedni kívánó szakemberek és érdeklődők voltak, akik még nem rendelkeztek közművelődési szakterülethez kapcsolódó, szakirányú végzettséggel. A 24 fő mindegyike kistelepülésről érkezett. A közel egy évig tartó képzésnek a Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatósága adott otthont.

A tanfolyam ideje alatt szakmában jártas, sokéves gyakorlati tapasztalattal rendelkező kollégák adták át a legfontosabb tudnivalókat az új ismeretekre nyitott csoportnak. A kiváló oktatóknak köszönhetően a csoport tagjai többek között megismerték a közösségfejlesztés, valamint a rendezvényszervezés módszertanát, betekintést nyertek a közművelődési intézmények és közösségi színterek működésébe, s megismerték a legfontosabb, közművelődési szakterülethez kapcsolódó jogszabályokat és dokumentumokat. Számos megyei, valamint megyén túli jó gyakorlatot hallhattak – például az értékfeltárás, a közösségépítés, a kulturális marketing és PR, valamint a kommunikáció területén – melyet a képzést követően saját településükön is meg tudnak majd valósítani.

A komplex szakmai vizsgát három modulzáró vizsga is megelőzte, melyek közül az elsőre egy esettanulmányt kellett készítenie a képzésen résztvevőknek. Az esettanulmányban saját településeik jelenlegi helyzetét, problémáit és az elérendő célokat fogalmazták meg a leendő kollégák. A második modulzáró vizsgán egy választott rendezvény forgatókönyvét, programtervét és költségkalkulációját mutatták be egymásnak a résztvevők, melynek köszönhetően új ötletekkel is gazdagodtak a résztvevők. Az utolsó modulzáró vizsgára – melyre 2020. március 10-én került sor – pedig már rutinosan, vizsgadrukk nélkül érkeztek a hallgatók, hogy ez alkalommal nemcsak szóban, hanem prezentáció formájában, képekkel tarkítva jelenítsék meg településeik adottságait, közösségeit.

Az utolsó képzési nap és a komplex szakmai vizsga között eltelt heteket tanulással, ismétléssel töltötték a képzésen részt vett hallgatók.  A komplex szakmai vizsgát megelőző héten 2020. július 2-án hosszú idő után találkozhattak egymással a képzésen részt vett csoporttagok. A Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatósága záróvizsga felkészítő napot tartott, melyen a vizsgázók tájékoztatást kaptak a vizsga menetéről, s áttekintésre kerültek a vizsgatételek is.

A végső nagy próbatételre már minden résztvevő magabiztos tudással érkezett. A vizsga első napján az oktatók javaslatai alapján kiegészített esettanulmányt és a településről készült portfóliót kellett a vizsgázóknak bemutatniuk az alapszolgáltatások mentén. Szép vizsgamunkák születtek, melyek tükrözték a települési közösségekért végzett munka örömét, s a résztvevők szakma iránti elkötelezettségét.


A második vizsganapon az eddig tanult ismeretekről adtak számot a vizsganapra érkezők. Húsz tétel közül egyet kellett kihúzniuk, majd pedig kidolgozniuk a résztvevőknek. Mindemellett az elkészített forgatókönyvet, mely magába foglalta egy rendezvény programtervét és költségkalkulációját is ismertették a hallgatók.

A vizsgázók teljesítménye, felkészültsége meggyőzte a vizsgabizottság tagjait: 19 jeles és 5 jó eredményű bizonyítvány született. Közülük három főt szóbeli dicséretben is részesítettek.  Az eredményekből is jól látszik, hogy kiváló szakemberekkel lettek gazdagabbak a résztvevőket delegáló települések.

A vizsgán nyújtott kiváló teljesítményhez ezúton is gratulálunk!

Simon Edina

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.