Békés Megyei Közművelődési Körkép – Önkéntesből szakember Körösnagyharsányban

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóság

A Békés Megyei Közművelődési Körkép rovatának következő részében Máté Ildikó közművelődési asszisztens mutatja, be hogyan valósul meg náluk a közművelődési feladatellátás. Körösnagyharsány Békés megye észak-keleti részén található, alig több, mint 500 lakost számláló falu.

Hogyan, mióta állsz kapcsolatban a közművelődéssel, a helyi közösségekkel?

„Néhány éve, 2-3 éven át, önkéntesként dolgoztam rendezvényeken: tiszteletjegy árusítás, teremdíszlet, fotózás és pénzkezelés (zenekarok, népművészek kifizetése stb.) volt a feladatom. Költségvetés áttekintése rendezvényeinkre, statisztika készítése, pályázatok figyelemmel kísérése. Ezek is a feladataimhoz tartoztak. Ez nagyon jó gyakorlati bevezetés volt a mostani munkakörömbe.”

Milyen közösségek, a közösségeknek milyen programjai vannak Körösnagyharsányban?

„A településen működik egy néptánccsoport, a Harsány Tánccsoport. Minden évben van évzáró fellépésük, ezt követi egy táncház: mint népművészeti rendezvény. Működik a Körösnagyharsányi Hagyományőrző Egyesület, szintén évente hagyományőrző napok is vannak. Ezeken a napokon is néptánc fellépés van, valamint kézműveskedés: nemezelés, agyagozás Varga Dóri helyi okleveles keramikus vezetésével, aki néptáncol is, igazi népművész személyiség. Főzőversenyt is szoktunk rendezni a Káposztafesztiválon.

Mindezeket meghirdetjük a Facebookon, meghívókat küldünk ki. Minden esemény megszervezése a mi feladatunk: a lakosság aktivizálása; a szükséges alapanyagok begyűjtése, sátrak felállítása, a fellépők: mazsorett csoport (közeli településről) és a néptáncosok szervezése, fellépéseik koordinálása. Higiéniára figyelünk; biztonsági előkészületeket teszünk. A rendezvények után visszajelzéseket kérünk; kistelepülés lévén főleg szóban (elégedettség mérés). Sportnapokat, családi napokat is szoktunk szervezni az általános iskola udvarán vagy a futballpályán.
A településen „Alkotni jó!” – kör elnevezéssel, alkotóház működik hagyományőrző tevékenységekkel, mint a szövés, fazekasság felnőttek részvételével, nyári táboroztatáskor pedig a gyerekek is bekapcsolódnak.

Tavaly szeptemberben konferenciát szerveztünk „Közös értékek” címmel (közösség és identitás, helyi közösségek, közösségfejlesztés). A meghívókat kiküldtük, vagy személyesen elvittük; az előadásokra a jelentkezéseket begyűjtöttük; visszajelzéseket számba vettük; megbecsültük a résztvevők várható számát és felmértük a technikai eszközigényt.
Családi esemény, például ballagások alkalmával rendelkezésre bocsátjuk a művelődési ház nagytermét a színpaddal. Bár sajnos az utóbbi időben elmaradtak ezen események kényszerű okból.”

Milyen programjai vannak a közösségi színtérnek és mik a jövőbeli terveitek?

„Az elmúlt időszakban a művelődési ház sajnos csak „online működött” a pandémia miatt. Húsvétkor tojásfát csináltunk, – ki-ki egyénileg; a költészet napján versmondás-versíró pályázatot hirdettünk; „Föld napján” plakátokon, Facebookon, hirdetőtáblán hívtuk fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára. Anyák napját a gyerekek már iskolai keretek között tartották meg; minden anyuka kapott egy-egy kis cserepes virágot.

A „Közösségek hete” elnevezésű program kapcsán a „Keressük értékeinket!” című tematikára figyeltem fel, Virtuális Falutörténeti Gyűjteményt hozunk létre; már hónapok óta dolgozunk rajta. A „harsányi” ősök emlékének és szellemiségének megőrzése a cél; az elektronikus adatrögzítés már lehetővé teszi, hogy akár évszázadokra megőrizzük a múlt és jelen emlékeit. Csupán még csak tervezzük, de határozottan meg is szeretnénk valósítani a közelmúltról, szüleink és nagyszüleink életének történeteiről szóló könyv elkészítését is, melyhez várjuk a lejegyzett emlékeket. A Falukönyv-jellegű összeállítás egy kicsit még várat magára, megvalósítása még nagyon a kezdeti szakaszban van, a Virtuális Falutörténeti Gyűjtemény miatt. Utóbbi valójában jóval tágabb tárgykört ölel majd fel (településtörténet, turisztikai értékek). A falukönyv nyilvánvalóan személyesebb, és más jellegű, összetettebb feladatokat fog adni. Helyi értékek tára, közösségi megoldások lehetősége, annak felismertetése, identitás, kötődés erősítése. Természetesen lesznek átfedések, hiszen az interjúkészítések, a közösségi beszélgetések mindkét esetben fontos feltáró módszerek. Mindkettő hagyomány-és értékfeltárás, és mindkettőnél egy közös, helyi cselekvés indul meg, közösséget kovácsol össze.”

 

Máté Ildikó, közművelődési asszisztens, Körösnagyharsány

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.