Befejeződött az „Itt élek!” szabadegyetem

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Csongrád-Csanád Megyei Igazgatósága

A Csongrád-Csanád Megyei Igazgatóság megrendezte március 22-én online térben az „Itt élek!” szabadegyetem előadássorozat – amely a Művelődő közösségek az Alföldön EFOP-3.7.3-16-2017-00149 számú projekt keretein belül valósult meg – utolsó, immár harmadik előadásnapját.

Az előadók között köszönthettük Angyal Lászlót, a Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóságnak vezetőjét és Bánkutiné Mihalcsik Mártát, a Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóságának módszertani referensét.

A napot Angyal László indította Hajdú-Bihar megyei jógyakorlatok bemutatásával. Előadásában részletesen beszélt többek között a falukönyvről, a közösségi kalendáriumról, mint a közösségfejlesztés egyik cselekvési technikájáról, és az ezzel kapcsolatban várható eredményekről. A jobb megértés érdekében, két település – Nagyrábé és Nyírmártonfalva – példáján keresztül mutatta be a falukönyv elkészítésének közösségfejlesztő hatásait. Végigvezette a hallgatóságot egy falukönyv elkészítésének 8 lépésből álló folyamatán. De emellett szó eset a falusétáról, mint közösségépítő módszerről és szolgáltatásról, valamint a település filmről, imázs filmről is.

 

A következő előadást Bánkutiné Mihalcsik Márta tartotta. Veszprém megyei jógyakorlatokat mutatott be az online térben jelenlevők számára. Előadásában részletesen kitért a 2013 és 2017 között megszervezett értéknapok különböző módszereire, eredményeire és tapasztalataira. Bemutatásra kerültek az értékgyűjtésben, értékőrzésben élen járó Veszprém megyei Hungarikum Klubok jógyakorlatai. Szó eset a 2013, 2015, 2017 és 2019-ben megrendezett Magyar Értékek Napjáról, valamint a 2018-tól napjainkig tartó Otthonról Haza elnevezésű közösségi értékfeltárásról is. Ezen értékfeltárás során olyan településeken valósultak meg programok, mint Ukk, Malomsok, Szőc vagy éppen Kerta.

A visszajelzésekből úgy tűnik, hogy a résztvevők közösségépítő folyamataihoz nagyban hozzájárult ez az előadássorozat, amely az „Itt élek!” szabadegyetem kereteiben valósult meg.

 

Langó Csaba
módszertani referens

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.