Befejeződött a Kommunikáció és protokoll képzés Somogy megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatóság

2019. december 5-én zárult le a Kommunikáció és protokoll gyakorlata a közösségi művelődésben képzés Kaposváron, melyet a Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatósága szervezett közművelődés területén dolgozó munkatársak részére. A 60 órás, Közművelődési Akkreditációs Bizottság által jóváhagyott képzésen az EFOP-3.7.3-16-2017-00150 számú Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon projekt támogatásának köszönhetően sajátíthatta el a kommunikáció és protokoll alapjait az a 19 fő, akik a nyolc képzési alkalmon bővíteni szerették volna tudásukat a témában.

Az első alkalom megtartására 2019. október 31-én került sor, melynek témája a kommunikáció elméleti alapjainak megismertetése és az intézményi szintű kommunikáció voltak. Dr. Minorics Tünde előadását a kommunikáció történetének felvázolásával és alapvető fogalmak tisztázásával kezdte. Az elméleti bevezetést tréninggyakorlatok követték, melyben a résztvevők a rögtönzött kommunikációs szituációknak köszönhetően saját kommunikációs készségüket is felmérhették.

Második alkalommal – 2019. november 7-én – Szénási Pál Mátyás érkezett a csoporthoz, hogy a hatékony prezentáció technikáit mutassa be a képzésen résztvevőknek. Késve érkezett, nem köszönt, megvárakoztatta a csoportot… mindezt szándékosan! Abból a célból, hogy bevezetőjében bemutathassa, milyen hibákat ne kövessen el semmiképp egy előadó. Rendhagyó bevezetőjét aztán komoly szakmai tartalom is követte, mely során a résztvevőkkel közösen keresték a választ arra, hogy mit kerüljön egy előadó a prezentációja során és mit kell, hogy tartalmazzon egy jó és figyelemfelkeltő prezentáció. A nap során a nyilvános beszédet is volt alkalma kipróbálni a mindenre nyitott csoportnak: 3 perc erejéig kellett beszélniük egy véletlenszerűen kiválasztott témáról.

Két egymást követő alkalommal – 2019. november 13-án és november 14-én – Varga Ritával találkozhatott a csoport. A képzés harmadik alkalmán a települések kommunikációs hálózata került a képzés fókuszpontjába, ennek a témának nagyon örültek a képzésen résztvevők. A 19 résztvevő 15 különböző adottságokkal rendelkező településről érkezett a képzésre, s bár településeik különböznek, egyben mégis közös elveket vallanak: a hatékony kommunikáció az egyik alapja a jól működő településeknek. A nap folyamán csoport munkában dolgozva készítették el egy település kommunikációs SWOT-elemzését, valamint a stakeholderek elemzését is. A képzés végén az együttműködések, partnerségek kialakításán volt a hangsúly, a témát a résztvevők egy játék keretein belül dolgozták fel. Hidat kellett építeni, mely „építmény” nemcsak a teremben, de a hatékony kommunikációnak köszönhetően egymás között is épült. A negyedik alkalom az elektronikus média témakörének feldolgozásával telt. Varga Rita az online média mesterfogásainak bemutatásával kezdte előadását. Szó esett az egyes generációk jellemzőiről is, valamint arról, hogy ezek a generációk milyen mértékben használják ki a világháló adta lehetőségeket.

2019. november 21-én, az ötödik képzési napon Kiss Mónika a nyomtatott sajtó világába vezette be a képzésen résztvevőket. Gyakorlati példákkal szemléltette, hogy milyennek kell lennie egy jó és figyelemfelkeltő plakátnak, szórólapnak. Ezt követően a résztvevőkkel közösen dolgozták fel azokat a plakátokat és szóróanyagokat, melyeket a résztvevők hoztak, s a saját rendezvényeikre készítettek. A nap hátralevő részében jó példákat láthattak arra vonatkozóan, hogy milyen egy közösségi összefogásra épülő imázs film, melyhez hasonlót akár a résztvevők is el tudnak készíteni saját településükön.

A képzés hatodik és hetedik alkalmán a protokoll és etikett témájának alapos átbeszélése és gyakorlatban történő alkalmazása következett. Matyasovszky Margit elsőként rövid bevezetőjében bemutatta a protokoll és etikett történetét, a különböző történelmi korszakokra jellemző viselkedési szokásokat. Ezt követően került sor a protokoll és etikett jelenlegi szabályainak ismertetésére, mely kapcsán a csoporttal közösen dolgozták fel a megfelelő megjelenés, öltözködés legfontosabb alapelveit. A nap folyamán arra is kitértek, hogy milyen ajándékot szabad adni partnereink számára és milyet nem ajánlott. Matyasovszky Margit előadásában – az ajándékozás témaköréhez kapcsolódva – megismertette a résztvevőket a Nemzeti Művelődési Intézet Komatál Programjával is.

Utolsó alkalommal Babicsné Hegedűs Katalin vezetésével a résztvevők a közszereplés témakörét dolgozták fel, melynek keretein belül eddigi tudásukat a gyakorlatba ültethették át. Csoportokban dolgozva egy-egy kiállítás megnyitására „kaptak felkérést”. Közösen írták meg a megnyitó szövegét, melyhez csak néhány fénykép állt rendelkezésükre. Az elkészült kiállításmegnyitókat videóra is rögzítették, melyet aztán közösen vissza is néztek a délelőtt hátralévő részében. Délután a résztvevők a képzés zárásaként, vizsga keretében saját intézményeik, közösségi színtereik kommunikációs stratégiáját mutatták be egymásnak.

Simon Edina

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.