Baranyai díjazottak az Élő Népművészet Kiállításon
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Baranya Megyei IgazgatóságAz Emberi Erőforrás Minisztériuma, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége hirdette meg azt a pályázatot, amelyet most 17. alkalommal rendeztek meg 1973 óta. Az Élő Népművészet – Országos Népművészeti Kiállítás, amelynek eddig a budapesti Néprajzi Múzeum adott otthont, az intézmény költözése miatt az új helyszínt a Hagyományok Háza lebiztosította.
A rendezvényt hét magyarországi, s egy erdélyi régióban szervezett előválogatás előzte meg, az egységes zsűri szempontjai alapján. Olyan alkotásokat vártak, melyek a hagyományos népművészetből merítenek, de a XXI. század kihívásainak megfelelően illeszkednek be környezet-, lakás- és viselet-, ajándéktárgy kultúránkba.
A munkát nagyon megnehezítette a járványhelyzet, mivel a pályázatot 2019 őszén hirdették meg, s a következő év tavaszára tervezték az első régiós válogatásokat, de ezt a tervet féléves késéssel tudták teljesíteni. A kiállításmegnyitó is rendhagyó módon, online történt, de a későbbiekben egy személyes díjátadó ünnepséget terveznek, amely a 180-200 díjazottat tekintve nagyobb eseménynek ígérkezik. A kiállítás alcíme: „A fenntartható hagyomány”. A jelmondat két kritériuma ismert, természetes anyagokkal dolgozzanak, és a tárgy használható legyen.
A látogató mintegy félezer alkotó 1533 tárgyát tekintheti meg, de a közösségi alkotásokat – a kettőtől húsz darabig terjedő kollekciókat – figyelembe véve e szám jóval nagyobb, eléri a 2400-at. A kiállítás egyelőre online „látogatható”, később kisebb csoportokban bejárható lesz. Baranyából is számos alkotás érkezett a Tolna megyei előválogatóra, amelyből a zsűri kiválogatta a kiállításon résztvevőket, valamint 2021. április 22-én kihirdették a díjazottakat.
Ezúton gratulálunk az Arany-oklevéllel díjazott Terényi Gyöngy bőrműves népi iparművésznek, Kincses Ágnes népi iparművésznek és a Komlói Hímzőkörnek, valamint Sárdi János kékfestő népi iparművésznek.
Szintén gratulálunk az Ezüst-oklevéllel díjazott Hafner Miklósné busóálarc készítő népi iparművésznek.
A kiállítás megnyitó és az online tárlatvezetés az alábbi linken megtekinthető: