Bábmentorálás a Közép-dunántúli régióban

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóság

A pápai Pegazus Színház szakmai közreműködésével 2018-ban indult bábfejlesztés nyomán Veszprém, Fejér és Komárom-Esztergom megyében hat új bábcsoport indult, a csoportvezetők első előadásaik elkészítésének végéhez közelednek, melyhez mentori segítséget is igénybe vehettek. A Nemzeti Művelődési Intézet „Otthonról haza” projekt keretében (EFOP-1.12.1-17-2017-00022) az amatőr bábjátszás területén indult fejlesztő program során regionális szakmai műhelyek megtartása, hálózatépítő folyamatok segítése, bábcsoportok mentorálása történt az elmúlt két évben.

A műhelymunkákon felkészített csoportvezetők új bábcsoportokat indítottak, első előadásaikat remélhetőleg hamarosan bemutathatják egy záró találkozó keretében. Munkájukat segíti Sarkadi Nagy László és Végh Zsolt, a Pegazus Színház két szakembere, vezetője, hogy a csoportok elkészüljenek előadásaikkal, és a folyamat fenntartható legyen. Az év elején szinte minden csoportot meglátogattak, megnézték a készülő előadásokat, és javaslatokat tettek, ötleteket adtak, módszereket mutattak, bátorítottak.

Komárom-Esztergom megyében Bajnán és Bakonysárkányban jártak. Bajnán Bagó Zoltánné Nati és Szalai Szilvia vezetésével, valamint a Zöld Tündérek Egyesület számos tagja közreműködésével dolgoznak a gyerekek. Sándor Móric, a bajnai kastély hajdani urának története elevenedik meg előadásukban. A próba arról tanúskodott, a gyerekek jól haladnak, az ízléses és egységes képi világot tükröző bábok, kellékek szépen illeszkednek a koncepcióhoz.

Bakonysárkányban Dékány Tibor foglalkozik a gyerekekkel, akik a Három pillangó című előadás elkészítésén dolgoznak. A kedves történet jó lehetőséget kínál, hogy a csoport játékos kedvű tagjai változatos szerepekben tudják megmutatni tehetségüket.

Veszprémben Mezei Orsolya A halász és nagyravágyó felesége történetén dolgozik, amelynek külön érdekessége, hogy a bábokat, kellékeket újrahasznosított alapanyagokból készítik el a gyerekekkel közösen.

Gicen A három kismalac klasszikus meséjének próbáján vehettek részt a mentorok, amely paravános bábelőadásként készül el. A gyerekek – a szülők és a középiskolások segítsége mellett – lelkesen készülnek a bemutatóra, szorgalmasan gyakorolják a szerepeket.

Fejér megyében Sárszentmihályon Bozai Éva felső tagozatosokkal dolgozik, Világszárnya című előadásukat a Kallós Zoltán által gyűjtött csángó népmesék alapján készítik el.

Pápán Valler Kata középiskolásokkal foglalkozik, és Francois Villon műveinek felhasználásával állítanak színre egy különleges hangulatú bábelőadást, amely többféle művészeti ág ötvözésével jön létre, alapozva a diákok tudására, tehetségére.

Remélhetőleg a csoportok az év során be tudják mutatni elkészülő előadásaikat.

Baloghné Uracs Marianna

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.