Az olajipar csodái a Múzeumok Őszi Fesztiválján

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóság

A múzeumi őszbúcsúztatóra a Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatósága is meghívást kapott. A 2019 októberi rendezvény egyik zalai vonatkozású eseménye, a Magyar Olaj-és Gázipari Múzeum keretében valósult meg Zalaegerszegen, ahol az ország legnagyobb szabadtéri műszaki gyűjteménye található.

Az országos gyűjtőkörű szakmúzeum „Az Olajipar csodái – Nagy forduló pontok az olajiparban” címmel előadással, és szabadtéri kiállítással várta a téma iránt érdeklődőket. Az ünnepi perceket Tóth János igazgató nyitotta meg, hangsúlyozva e nap jelentőségét, az éves programban elfoglalt helyét.

Történelmi áttekintést is érintő bevezetőjében, Gotthárd Gréta természettudományos muzeológus vázolta fel a fesztivál elindításának és megvalósításának lényegét, amelyhez immár negyedik alakalommal csatlakoztak. Beszédében rávilágított a kétszázötven évvel ezelőtti ipari forradalomra, majd e nagymérvű esemény generálta, az egész világot érintő változásokra. Horváth Zsolt geológus, a legegyszerűbb összetételű szerves vegyületről, a szénhidrogénről tartott előadást, zalai példákkal szemléltetve annak tárolási rendszerét. A teremben kiállított, a gravitációs tér térbeli változásának mérésére megszerkesztett Eötvös-Rybar torziós inga jelentőségét hangsúlyozta, amely forradalmasította a szénhidrogén kutatást. Kitért Eötvös Loránd fizikus munkásságára, halálának százéves évfordulójára. Ily módon az ismeretszerző esemény résztvevői betekintést nyertek az iparban elért technikai felfedezések, az e területet érintő modernizálás és az ipartörténet világába.

A rendezvény kőolajkutakat és mezőket, földgáz szolgáltatási rendszereket, földalatti gáztárolókat bemutató film vetítésével folytatódott. A fennállásának ötvenedik évfordulóját ünneplő egyedülálló múzeumban folyó értékteremtő és -őrző munka, valamint eredményei fotókon is láthatók, köztük a 2013 óta itt működő Papp Simon Népfőiskolai tagozat tevékenysége.

A hazai szénhidrogénipar több mint 100 éves története, szabadtéri kiállítás keretében is megtekinthető, bizonyítva, hogy az évtizedek során a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum, a magyar szakmúzeumi hálózat elismert tagjává vált. Az interaktív, időszaki kiállítás 2019. november 5-ig látogatható.

Török Irén
Fotó: Török Irén

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.