Az esélyegyenlőség jegyében léptek színpadra a Dobozszínház szereplői a Nemzetiben

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

A magyar kultúra napja alkalmából immár ötödik alkalommal rendezték meg a Magyar Teátrumi Társaság a Nemzeti Művelődési Intézet és a Nemzeti Színház összefogásával a Pajtaszínházi Szemlét. Az öt évvel ezelőtt indult kísérleti program eredményeként mára az ország települései közül 100 amatőr színjátszó csoport szerepelt ezidáig a nemzet színházában, Budapesten.

2020. január 25-én, szombaton borsod megyét a girincsi Dobozszínház  képviselte, amelynek színészpalántái a helyi Különleges Lakásotthonban élnek.

A szereplők 85. közösségként léptek színpadra a Kaszás Attila Terem deszkáin. A Dobozszínház 2016 őszén alakult, azzal a céllal, hogy a helyi Lakásotthonban élő, értelmileg akadályozott gyermekek és fiatalok személyiségfejlesztését drámapedagógiai eszközökkel, módszerekkel támogassa. Fontos szempont volt, hogy a társadalmi integrációjukat segítve bemutatkozási lehetőséget is biztosítsanak a gyerekek számára. Kezdetben a lakásotthon lakói alkották a csoportot, vezetőjükkel együtt. Az egyetlen felnőtthöz folyamatosan csatlakoztak az ott dolgozó pedagógusok, nevelők. Mára már néhányan a településen élők közül is szerepelnek a Dobozszínházban.

A bemutatott előadás címe Életjáték volt, amely hangsúlyosan mozgás-táncszínház jellegű. A gyermekek számára a mozgásszínházi forma segít a leginkább kifejezni az érzelmeiket. A darab lehetőséget adott a csendes szemlélődésre, befelé figyelésre. A produkció megmutatta a lét illékonyságát, azt a láthatatlan folyamatot, hogy hogyan válnak az átlagos események egy élet történetévé. A kiragadott pillanatokkal magát az életet mutatták be.

A szerelem jelenetével induló előadás végigvezeti a nézőt a családdá válás, a kisgyermekkor, a kamaszkor szépséges és olykor nehéz időszakán keresztül a felnőttkor fojtogató mókuskerekéig, az elengedés tanulásának, az időskor mélységeinek, csendességének ábrázolásán át a szomorú, de elkerülhetetlen elmúlásig. A közönség minden tagja ráismert egy-egy helyzetre, amely valamilyen okból meghatározó életében.

A színjáték mindenkit megérintett. Ezt bizonyította, hogy az előadást a nézőtéren mindenki állva üdvözölte és szűnni nem akaró tapssal jutalmazta. Ezt a sikert támasztja alá a Méltató emléklap szövege is: „Csak szívből jövő, elismerő szavakat lehet mondani a girincsi Dobozszínház előadásáról. A gyerekek hatalmas fegyelemmel és koncentrációval játszották végig a lélekemelő előadást, megjelenítve az élet különböző állomásait, fázisait. Olykor megnevettető, olykor rendkívül drámai jeleneteket láthattunk, s a produkció végére nem maradt néző, akire ne lett volna valamilyen hatással a fellépésük. Sokan megkönnyezték előadásukat – köztük magam is –, felejthetetlen élményt nyújtottak nekünk. Szívből gratulálok a gyerekeknek és az őket segítő nevelőknek, pedagógusoknak egyaránt.”

A Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatósága rendkívül büszke a kis színészcsoportra, akik egy különleges, egyedi, magával ragadó mozgásszínházzal vitték jó hírnevét a megyének. Köszönjük.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.