Az esélyegyenlőség előmozdítása – Lezárult a Hátrányos helyzetűek bevonása online szakmai továbbképzés Somogyban

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatósága az EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosítószámú „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon” projekt támogatásának köszönhetően 2020. május 19 – én indította el 90 órás szakmai továbbképzési programját, mely nyolc alkalommal online, egy alkalommal pedig tantermi oktatás formájában valósult meg, 20 fő részvételével.

A képzés célja az volt, hogy felkészítse a közművelődési intézmények, közösségi színterek, civil szervezetek és önkormányzatok közművelődéssel foglalkozó munkatársait a hátrányos helyzetű és speciális helyzetben lévő csoportok bevonására a közművelődésbe. Első alkalommal dr. Herczeg Judittal találkozhattak az online közösségi térben a képzésben résztvevők. A 90 perces előadás alatt a társadalomban végbemenő folyamatokat mutatta be az oktató több tényező mentén, sokféle, egyenként is beszédes adattal és grafikonnal szemléltetve.

A második alkalom 2020. május 26-án valósult meg Dr. Kerülő Judit vezetésével. A képzési nap fókuszába ezúttal a szegényügy témaköre állt. Olyan fontos kérdések is szóba kerültek, mint például hogy ki számít szegénynek, s melyek azok a tényezők, amik növelik a szegénység kockázatát.

A harmadik alkalom megtartására 2020. június 2-án került sor. A sok jó gyakorlattal átszőtt képzési napon az ifjúságügy témakörét dolgozták fel a résztvevők Pető Lilla irányításával. A képzési csoport tagjai egy számukra kedves feladatot kaptak: az oktató által összeállított szleng szótárban található szavakat kellett „lefordítaniuk” és mondatokba foglalniuk. A népszerű feladat segítette a fiatal generációval történő kapcsolatépítést is: a feladatot kitöltő csoporttagok a saját környezetükben élő fiatalok segítségét is kérték a számukra ismeretlen szavak meghatározásban.

A gyakorlati elemekkel átszőtt képzési napot a negyedik héten az idős-ügy témakörének feldolgozása és átbeszélése követte. Dr. Kleisz Teréz az idős korosztály jellemzőit egy új perspektívából közelítette meg. Kitért a mai társadalom által kialakított időskép sajátosságaira, s arra, hogy a médiában hogyan jelenítik meg az időseket. Előadása során nagy hangsúlyt fektetett az időskori közösségfejlesztés, az idősek aktivizálásának és részvételre ösztönzésének lehetőségeire, hogy elkerülhető legyen a korosztály elmagányosodása.

A csoport tagjai a következő hetekben egy alkalommal a romaügy kérdésével foglalkoztak Dr. Minorics Tünde vezetésével, két alkalommal pedig a helyi erőforrásokra épített cselekvési terv kidolgozásával, Imre Károly koordinálásával. Mindhárom képzési alkalom sok kérdést és saját tapasztalatot hozott felszínre az online kurzuson résztvevőkben.

A kilencedik, s egyben az utolsó alkalom 2020. július 14-én már jelenléti oktatás formájában a Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatóságán valósulhatott meg. A személyes találkozás lehetőséget adott az eddig felmerült kérdések és a saját tapasztalatok, vélemények átbeszélésére. A képzési nap során mindenki bemutatta az esélyegyenlőség témakörében készített záró dolgozatát is.

A képzésen részt vett hallgatók a nap végén tanúsítványt vehettek a kezükbe. De ennél is sokkal fontosabb volt számukra az, hogy a kilenc képzési alkalom során olyan speciális tudást szereztek, melyet saját településükön is jól fognak tudni hasznosítani az esélyegyenlőség biztosítása érdekében.

Simon Edina

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.