Az értékteremtő műhelymunka zárása

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatósága, a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon” elnevezésű EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosító számú projektjének keretén belül útjára indított Hungarikum műhelyfoglalkozás befejezésére 2020. január 20-án került sor Sármelléken.

Az egy évet felölelő értékgyűjtő programsorozat utolsó találkozója szakmai összegzést, valamint kulturális színeket adott a lelkes tagoknak és a meghívott vendégeknek egyaránt. A színpadi kép látványát nagyban emelték Ferge Józsefné, nyugalmazott pedagógus csodás alkotásai, a népviseletbe öltözött babák. A közös érdeklődés által motivált munka gyümölcse került terítékre, a foglalkozást koordináló közművelődési referens vezetésével. A hónapok történéseit felvázolva kaptak figyelmet a kutatómunka hangsúlyos mozzanatai, tárgyi és szellemi eredményei. A kezdeti értékmeghatározás, valamint annak közösségépítő vonzata képezte a kiindulópontot, amely a havi összejövetelek négyórás munkájában valósult meg.

A kivetítő vásznon felelevenedtek az értékfeltárás módszereinek pillanatai, a résztvevők szerepvállalásai, a körültekintően kiválasztott interjúalanyok készséges hozzáállása az értékteremtő folyamatokhoz. A foglalkozások alkalmával három ízben történt videós interjúkészítés, a házigazda szerepét betöltő Sármelléken és a közeli Zalaváron. A közös munkával életre hívott filmek elkészítését elméleti órák előzték meg, majd a megvalósítás és a kiértékelés órái következtek. Életutakat, szellemi és tárgyi értékeket közvetítő filmkockák megtekintését, érdeklődés és meghatottság kísérte. A foglalkozás tagjai megbizonyosodhattak a több hónapos közösségi tevékenység szép eredményéről, a jelennek és a jövőnek szánt maradandó alkotómunkáról. A filmvetítést követően, a műhelytagok megosztották egymással az együtt töltött órák során szerzett tapasztalataikat és benyomásaikat, érintve mindazt, amely továbbélésre hivatott.

Az estébe nyúló rendezvény menetébe a helyi Tüskevár Táncegyüttes fellépése vitt vidám, mozgalmas perceket. „Milyen tudást és hogyan adunk át a bennünket követő generációnak, ez a civilizációk örök és nagy kérdése. A válasz megadásra nem vállalkozik. Csupán saját tanítóink örökségét adhatjuk tovább és saját tapasztalásunkat, amely a népmese, a népi játékok és tárgyalkotó tevékenységek hármasában nyerte el mai formáját.” Az Üst Gyula művészeti vezető, néptáncpedagógus vezetésével működő csoport, Kormos Rebeka gondolaival felvértezve, és a most záruló projekt szellemiségéhez igazodva adta elő többek között a felcsíki, Vág-Garam közi és vajdaszentiványi táncokat.
A Hungarikum műhelyfoglalkozás szakmai szempontból elérte célját, hiszen a már működő értéktár új szárnyra kapott, és ahol ez idáig hiányt képezett, ott kellő szaktudás, valamint elszántság birtokában kezdetét vette annak létrehozása.

Török Irén
Fotó: Török Irén

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.