Alkalmazott jó gyakorlatok a közművelődési asszisztensek körében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság

A közművelődési asszisztensi munkakörben dolgozók a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program során módszertani műhelynapokon is bővítik tudásukat. Ezeken a foglalkozásokon sok jó gyakorlatot is átadnak Pest megye módszertani munkatársai, amiket az asszisztensek is beépíthetnek mindennapjaikba.

Az elmúlt hetekben a zárva tartás révén kiváló lehetőség adódott az asszisztenseknek, ugyanis az online térbe való átállás és munkavégzés során kipróbálhatták a gyakorlatban is egy korábbi műhelynap alkalmával bemutatott digitális praktikákat. Az online kommunikáció és programszervezés nem egyszerű feladat, de a foglalkozáson megismert ötletek segítséget nyújtanak a kivitelezésben.

Több település is indított el már programokat:

Farmoson a március 15-i megemlékezés keretén belül a szavalás, a népdaléneklés és a néptáncbemutatót rögzítette a helyi televízió, ezt töltötték fel a település Facebook csoportjába, valamint Youtube-ra is. A pozitív visszajelzéseknek köszönhetően a költészet napján is hasonló kezdeményezés indult, ugyanis a szervezők felkérték a gyerekeket és a felnőtteket, hogy szavalják el kedvenc versüket egy videófelvételen. A jógyakorlaton.hu oldalon látott ötleteknek köszönhetően felmerült egy online főzőverseny gondolata is, és elindult a terv kidolgozása: hogyan és mikor tudják megvalósítani a településen.

Vácdukán 2020. márciusában indult egy Facebook oldal, mely a helyi lakosság, valamint az Önkormányzat és a Vácdukáért Alapítvány támogatásával született meg. Az oldal a település régmúltját idézi fel bejegyzésekkel, cikkekkel, képekkel, ezen kívül pedig a közösséget alakító korosztályokat is sikerült aktivizálni beszélgetésindító gondolatok megosztásával.

Perőcsényben a falu közepén egy tavaszi jókívánság fát állítottak fel a szervezők. A lakosságot arra invitálják, hogy díszítsék fel együtt a fát saját készítésű dekorációkkal, melyekre kedves szavakat, jókívánságokat írnak a járókelők. A felhívást az Együd Árpád Közösségi Színtér és Könyvtár Facebook oldalán osztották meg.

A közművelődési asszisztensek beszámolója alapján a közösségi oldalak, mint a Facebook és Instagram fiókok kezelése gördülékenyebbé és hatékonyabbá vált, valamint többen is készítettek online kérdőívet igényfelmérés céljából a digitális kompetenciákat fejlesztő műhelynapnak köszönhetően.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.