A Versünnep Közönségdíjasa a Vas megyei Rózsabors Műhely

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Színház adott otthont 2020. október 27-én Budapesten a Versünnep Fesztivál döntőjének, a Gobbi Hilda Színpadon mérették meg magukat a döntős versmondók. A Vas megyei Rózsabors Műhely lett a Versünnep Közönségdíjasa.

Jelen századunkban a magyar nyelv képviselete és az e nyelven íródott irodalmi alkotásokkal való foglalkozás kimagasló jelentőséggel hat a felnövekvő generáció mindennapjaira és életminőségére, valamint közösségi szerepvállalására.

Nagy Krisztina, a Rózsabors Műhely alapító tagja üzenő szavai az utánunk jövő generációkhoz méltán képviselik az együttes munkásságát:

„Ha fontos számukra az érték, akkor jó barátjuk lehet a vers, verszene. Vegyenek a kezükbe verses köteteket, vegyenek részt irodalmi eseményeken (például kortárs költőkkel való pódium beszélgetések), ismerkedjenek a kortárs költőkkel, költészetükkel.”

A Versünnep Alapítvány minden évben meghirdeti a Versünnep Fesztivált 3 kategóriában: nem hivatásos egyéni előadók számára, professzionális (hivatásos) előadók számára és iskolák, civil szervezetek számára. A 2020. évi Versünnepet a Nemzeti Összetartozás Évének jegyében hirdették meg, kiemelt figyelmet fordítva az alábbi évfordulós költőkre: Tolnai Ottó – Szerbia (1940.), Domonkos István – Szerbia (1940.), Dobos László – Felvidék (1930.), Reményik Sándor – Erdély (1890.), Sáfáry László – Kárpátalja (1910.), Szabó Lőrinc (1900.), Faludy György (1910.), Csoóri Sándor (1930.), Bella István (1940.).

A három kategóriában közel 100 produkció versenyzett. A kőszegi kötődésű Rózsabors Műhely (tagok: Dala József zeneszerző – gitár, Nagy Krisztina – ének, Magyar Marcell – ütőhangszerek, Papp Róbert – basszusgitár) a professzionális kategóriában indult.

A műhely a március 1-i elődöntőből került be a döntőbe. Az elődöntőt Budapesten a Petőfi Irodalmi Múzeumban rendezték meg. A döntőbe 12 produkció jutott be: 7 versmondó, 3 zenekar, 1 versfilm, 1 verskép.

Az együttes rendkívül örült annak, hogy ott lehettek a Kárpát-medencei verseny döntőjében és egyetlen résztvevőként a Nyugat-Dunántúlról felléphettek a Nemzeti Színház Gobbi Hilda színpadán Vas megyét képviselve. Hatalmas megtiszteltetés és elismerés volt számukra, hogy a közönség őket találta a legkedvesebb produkciónak.

A Közönségdíj Giczy Kristóf grafikusművész „Navigare necesse est” magyarul Hajózni kell című alkotása.

A Műhely tartalmas, alkotásokban bővelkedő éveket tudhat maga mögött: 2017-ben jelent meg első CD lemezük Tóthárpád Ferenc kőszegi költő Dőzsöl az égen a hold című verseskötetének mellékleteként. Egy évvel később A Magyar Költészet Napja alkalmából megszervezték Szombathely 1. lakáskoncertjét. Útjára indították az Aranypatak Vers Fesztivált acélból, hogy népszerűsítsék a kortárs költőket, elsősorban Vas megyéből. Több vasi kortárs költő (Pődör György, Döme Zsuzsa, Devecsery László, Nagy Róbert) kérésére zenésítettek meg verseket.

A Nemzeti Művelődési Intézettel szoros kapcsolatot ápoló Rózsabors Műhely korábban részt vett a Kodály Zoltán szellemiségéhez és életművéhez kötődő 135+1=A jövő zenéje című programban is. Ars poeticájuk a versről minden magyarul értő, beszélő és álmodó ember számára tanulságos: „A vers él, a mindennapjaink része. A napjainkban vagy 100-200 évvel ezelőtt íródott költői gondolatok, verssorok egy-egy élethelyzetünkben kapaszkodók lehetnek, akár örömünkben, akár bánatunkban, segítenek élni. A költőket is hasonló gondolatok foglalkoztatják, mint bármely hétköznapi embert (szerelem, halál, Isten stb.), ám ők tömören, rímekbe szedve tudják megfogalmazni érzéseiket, bölcsességeiket. Ezek a költői üzenetek dallammal, zenével, ritmussal talán könnyebben befogadhatók a ma embere számára is.”

Török Károlyné Miszori Marianna

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.