A roma nemzetiségű ifjúsággal foglalkozó szervezet tevékenységének megismerése

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóságának szervezésében – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00150” azonosító számú projektjének keretén belül – a nyolcadik ifjúsági műhelyfoglalkozásra 2020. június 25-én került sor a zalalövői Salla Művelődési Központban.

A júniusban megrendezésre kerülő műhelyfoglalkozás vezetője, Kövesi Csaba, bepillantást nyújtott a hazai cigányságon belüli etnikai különbözőségekbe, a roma hagyományokba és kultúrába, valamint az Áldott Kereszt Egyesület munkájába. A romák összetartó ereje a család, a hit, a kultúra, a hagyományok és a nyelv. Kövesi Csaba részletesen ismertette többek között a párválasztás, a lánykérés, a házasság hagyományait. A család összetartó erejét, az idősek tiszteletét, a férjnek és a feleségnek a családban betöltött hagyományos szerepét. A csoport érdeklődve hallgatta a fiatal előadót és kérdésekkel bekapcsolódott a foglalkozásba. A műhelymunka során a roma közösségek étkezési szokásait is részletesen taglalták.

A családokkal és a fiatalokkal való foglalkozás az Áldott Kereszt Egyesület keretein belül történik, mely szervezet létrehozása Székely János püspök és Kövesi Csaba (az előadó édesapja) nevéhez fűződik. Az egyesület vezetője irányt mutat és segíti a tagságot. Példát mutat a fiataloknak a cigányság keresztjének fából történő kifaragtatásával, mely keresztet 2003. november 13-án áldotta meg II. János Pál pápa. A kereszt Csatkán, a kápolnában talált méltó helyet. A csatkai búcsú a Kárpát-medencei oláh cigányok számára a legfontosabb egyházi ünnep. Az egyesület azóta még kétszer eljuttatta a Csatkai Áldott Keresztet a Vatikánba, és mindannyiszor apostoli áldásban is részesült.

Az egyesület munkájának, elhivatottságának kiteljesítéséhez együttműködik Magyarország kormányával, az Emberi Erőforrások Minisztériumával, a Magyar Katolikus Egyházzal, a Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel, a Caritas In Veritate-val, az Innovációs és Technológiai Minisztériummal és a Honvédelmi Minisztériummal. Az együttműködések hozama a csatkai kegyhely felújítása, a zarándoklatok, táborok, a karácsonyi ételosztás, a munkahelyteremtés és a speciális önkéntes tartalékos katonai szolgálatba való bekapcsolódás.

A csoport a cigányság jövőjéről való beszélgetéssel zárta a foglalkozást. Az egyesület fontosnak tartja a munkára motiválást, a gyerekek taníttatását. Szó esett a közös elmélkedés során a tankötelezettségről és Bogdán László, Cserdi polgármesterének kiemelkedő munkájáról.

Kun Antigoné
fotó: Preisinger Éva

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.