A népművészettel ismerkedtek a műhelyfoglalkozáson a foglalkoztatásban résztvevők
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság2021. június 18-án, pénteken Borsod-Abaúj-Zemplén megyében szakmai műhelyfoglalkozást tartott a Népművészeti Egyesületek Szövetségének tagja, a Matyó Népművészeti Egyesület. A foglalkozást a szervezet elnöke, Berecz Lászlóné tartotta a közművelődési asszisztenseknek Miskolcon, a Montázs Drámapedagógiai és Közművelődési Egyesületben.
Az előadás első részében bemutatta a NESZ felépítését, struktúráját, feladatait. Beszélt a népművészetről, a civil szervezetekről. A pályázatokról hiteles forrásból hallhattak a foglalkoztatás résztvevői, hiszen A magyar kultúra napján előadónkat felkérték a Nemzeti Kulturális Alap Közművelődési Kollégiuma tagságába. Több évtizedes közművelődési szakmai tevékenységét figyelembe véve tart igényt közreműködésére a Kollégium. Az elismeréshez ezúton is gratulálunk!
Ezt követően a Matyó Népművészeti Egyesület munkáját, tevékenységi körét és feladatait ismertette meg a résztvevőkkel. Az egyesület a magyar népi tárgykultúra és folklór értékeire épített szakmai és esztétikai szempontból egyaránt hiteles kézműves, népművészeti, népi iparművészeti tevékenységet végez. Legfontosabb feladata a magyar – ezen belül különösképpen a matyó – örökség hagyományos értékeinek tovább éltetése.
Elmondta, hogy a matyó népi kultúra kulturális értékeinek védelmét és a közösségek működtetését kiemelt feladatként kezelte munkája során. Büszke arra, hogy a Matyó örökség – a hímzés, viselet, folklór továbbélése 2012-ben felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára, míg a matyó népművészet – mint egy hagyományos közösség hímzéskultúrája – 2013-ban bekerült a Hungarikumok Gyűjteményébe.
A sokszínűen felépített előadást filmvetítéssel és kézműves foglalkozással zárták. A foglalkoztatottakkal közösen készítettek matyó rózsával díszített tasakot. A kistelepülések közművelődési asszisztensei szívesen viszik hírül közösségeiknek a matyó motívumokat. Beépítik a szolgáltatási tervbe, a közösségi színtereik által szervezett kézműves foglalkozások munkatervébe.
A Matyó Népművészeti Egyesület több országos szakmai szervezetnek, intézménynek is megbecsült, aktív tagja. (Népművészeti Egyesületek Szövetsége, Folklórfesztiválok Szövetsége, Magyarországi Tájházak Szövetsége, Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület, AHÁZAK, Hagyományok Háza). A Nemzeti Művelődési Intézet kiemelt partnerszervezeteként tartja számon.
Konczné Tegzes Erika