A megújult Eleki értéktár – Békés Megyei Közművelődési Körkép

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóság

A Békés megyében található Elek és környéke kiváló földrajzi adottságainak köszönhetően az őskor óta folyamatosan lakott terület. A honfoglalás idején Velek vezér törzse telepedett le a mai város területén (innen eredeztethető az elnevezése is). A későbbi évszázadok történelme során az újratelepítéseknek köszönhetően a lakosság kicserélődött. A Felső-Bajorországból és Dél-Németországból érkező német, az Erdély és Arad környékéről betelepülő román, továbbá magyar, cigány és szlovák családok alkotják a város nemzetiségi sokszínűségét.

Elek Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2015-ben megalakította Elek Város Értéktár Bizottságát. Tagjainak a mindenkori polgármester, az alpolgármesterek, a nemzetiségi önkormányzatok elnökei, valamint a Reibel Mihály Városi Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója lett megnevezve.

A bizottság megalakulása után az értéktár működésére irányuló munka évekre szünetelt. 2020. november 1-jén a művelődési központ új igazgatójának választott Haász Tünde Erika vezetői programjában célul tűzte ki a települési értéktár bővítését és azon értékekre alapuló közösségépítést, hagyományőrző tevékenységet.

Elsőként az Eleki Román Hagyományőrző Táncegyesület kapott helyet az értéktárban. A tánccsoport országos és határon túli kapcsolatainak, szerepléseinek köszönhetően széles körben elismert és díjazott. Egyesületük fő célja a népi kultúra terjesztése, a helyi román hagyományok feltárása, ápolása, és az ezzel kapcsolatos tudásátadás. Állandó rendezvényeik közé tartoznak a táncházak, a hagyományos eleki JOC, a román hagyományokat megismertető előadások tartása iskolások számára.

Az Agrárminisztérium által minden évben meghirdetett hungarikum pályázat új, nemzetiségi értékekre irányuló kategóriáját megcélozva, a Reibel Mihály Városi Művelődési Központ és Könyvtár Elek Város Önkormányzatán keresztül 2021. március elsején benyújtotta pályázatát egy 2 napos rendezvényre, melynek témája az eleki román nemzetiségű közösség tudásának, hagyományainak bemutatása és továbbadása. A megvalósításban a művelődési központ együttműködik azon személyekkel, szervezetekkel, akiknek szívügye az eleki román kultúra ápolása. A program magába foglal néprajzi előadásokat, fotókiállítást, táncos mulatságokat és természetesen gasztronómiát. Bízunk abban, hogy a járványügyi szabályok lehetővé teszik majd a program megvalósulását kedvező elbírálás esetén.

A települési értékfeltáró tevékenység még az elején jár, ám a járványügyi korlátozások feloldása után szeretnénk gőzerővel folytatni a munkát, hogy a városban élő további három nemzetiség számára is hasonló lehetőségeket teremthessünk kulturális örökségük átörökítésére. Mindemellett a város épített és természeti értékei, hagyományai is felterjesztésre kerülnek, illetve mindazon kincsek, amelyek az itt élő emberek számára fontosak, értékek.

Molnár Viktória, közművelődési asszisztens, Elek

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.