A kis bűvészinas – bemutató előadás
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei IgazgatóságAz előadó-művészeti szervezetek többlettámogatása program EMT-TE-B-D-20-0064 azonosító számú Déli-Báb elnevezésű nyertes pályázat keretében 2021. június 19-én mutatta be előadását a szegedi Mókás Bocsok Bábcsoport.
A projekt lehetőséget biztosít két Csongrád-Csanád megyei település bábcsoportja számára is, hogy mentorok szakmai támogatásával készüljön fel a szeptember 25-re tervezett regionális szemlére. A szegedi Mókás Bocsok Bábcsoport már egy összeszokott közösség, akik évek óta báboznak együtt.
A Szent-Györgyi Albert Agóra előadó termébe a bábcsoport tagjainak szüleit, testvéreit, családtagjait hívták meg, hogy első alkalommal nekik mutassák be előadásukat.
„A kis bűvészinas” című darab szövegét a csoport vezetője, Huszár Zoltánné és édesanyja, Dégi Lászlóné írták. Technikája mozgatás: bunraku és asztali bábjáték; a banraku egy japán bábművészeti színház megnevezése, a bunraku szót egyúttal a bábokra is használják. A bunraku bábok igen nagy méretűek, elérhetik a másfél méteres nagyságot is, általában azonban inkább méteresek. Gazdag öltözetük hosszú ideig, gondos munkával készül. A vázat fából, a ruhákat pedig természetes ruhaanyagokból formálják. A bunraku bábokat három ember mozgatja. A fő játékos az, aki a fejet (az arcot), és a jobb kezet irányítja, míg a bal kezet is, és a lábakat is egy-egy társa mozgatja. Igen fontos az, hogy a bábokat mozgató színészek összehangoltan dolgozzanak. Fénytechnikája a fekete-színház, amely azt jelenti, hogy a színpadon csak a bábok látszódnak, a bábokat mozgató jelen esetben gyermekek nem.
A bemutató után két meglepetéssel is készültek a meghívottaknak: „A kislány kutyuskája” című kesztyűs bábjátékot a csoport egyik tagja, Jaska Lívia Hanna tervezte, írta, állította színpadra, rendezte és a zenéjét is ő válogatta.
Ezt követően a „Mazsola és a sárgarépa” című mesét láthatta a közönség, amelynek szövegét Nacsa Lilla írta, az előadást Huszár Zoltánné, a csoport vezetője tanította be.
A délután látottak alapján méltán elmondható, hogy a vírus okozta nehézségek ellenére is nagyon szépen, sokrétűen dolgozott a csoport, akiknek jutalma egy közösen eltöltött nap a csoportvezető „Éva néninél”, aki saját házában látta vendégül a gyermekeket.
A program az Oriens 2000 Alapítvány, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház és a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóságának együttműködésével valósul meg.
Varga Ágnes