„A jövő az emlékező jelenben van” – Megjelent Bojt falukönyve

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóság

A címben idézett gondolat a Polgármesteri köszöntőből való, amelyben Bereginé Szegedi Hajnalka az összetartozásról ír. Az egykor szebb napokat látott, tehetős, „Selyembojtként” emlegetett falu közössége nem akar csak a múltjából, múltjában élni, ezért mindent megtesz, hogy a településfejlesztés és a közösségépítés eszközeivel egy gazdagabb jövőt teremtsen.

A település vezetői ehhez a Nemzeti Művelődési Intézet Hajdú-Bihar Megyei Igazgatóságának a segítségét is igénybe vették, így 2016-ban elindulhatott egy fejlesztési folyamat. A megyei igazgatóság és a Debreceni Egyetem Szociológia és Szociálpolitikai Tanszékének együttműködésében szociológus hallgatók végeztek felmérést a település adottságairól és erőforrásairól.  Ezt követhette egy lakossági kérdőív készítése, majd az értékelő közösségi beszélgetés megszervezése. A közösségépítő folyamat eredményeként, 2019-ben Bojt részt vett a Pajtaszínházi programban, a faluban néptánc együttes alakult, a tanulni vágyó szakemberek bekapcsolódtak az Igazgatóság képzéseibe, a helyiek felélesztették, többek között, a parasztolimpia bojti hagyományait és számos tanácskozásnak, szakmai találkozónak is helyet adtak.

A falukönyv a közösségfejlesztés egyik eszköze. Amikor megfogalmazódott az igény, hogy szülessen egy múltidéző, értékőrző kalendárium, Szabó László közművelődési referens, a folyamat mentora, a könyv egyik szerkesztője felkérte Groskáné Piránszky Irén közösségfejlesztő szakembert, hogy segítse az első lépések megtételét. Több éves adat-, fotó- és dokumentumgyűjtés, illetve számos interjú elkészítése után, 2021 februárjában született meg a „Bojt falukönyv”, amelynek szerkesztésében Csizmadia Mária közösségszervező és Fekete Sándorné gyékényfonó, gyermekjáték készítő s egyben a faluház gondnoka is részt vett. Fekete Sándorné (mindenki Mancika nénije) 2019-ben a Nemzeti Művelődési Intézet Közösségépítő Önkéntes Díja mellé kapott pénzjutalmát a könyv kiadásainak hozzájárulására ajánlotta fel.

 

A község történetét, hagyományait, természeti, épített és gasztronómiai értékeit bemutató, képekkel gazdagon illusztrált, színes kötet nyomdai előkészítését Barna Ildikó végezte, a címlapon látható galambdúc, Bojt egyik jelképének fényképét pedig Pataky Emőke készítette.

R. Simor Katalin

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.