A jó kérdőív titka – Területi ifjúsági műhely Komárom-Esztergom megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

2020 májusában folytatódott a Területi ifjúsági műhely Komárom-Esztergom megyében. A koronavírus járvány miatt több hónapos csend követte a februári utolsó műhelyalkalmat a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosítószámú projekt Területi ifjúsági műhelyében.

Minden érintett örömére 2020.05.26-án – immár az online térben – újra egymás szemébe nézhettünk. A hatodik alkalmat Gégény János a Nemzeti Művelődési Intézet Szakmafejlesztési Igazgatósága Kutatási Központjának kutató-fejlesztő munkatársa vezette, a téma pedig a következő volt: Kérdőívek lekérdezésének módszerei, a jól elkészített kérdőív titka, a kérdőívezés utóélete – az adatok feldolgozása és értelmezése.

A találkozón nem csak a feldolgozásról, de a jó kérdőívről is szó esett. A résztvevők és az előadó végigjárta, hogy mire kell figyelni egy adatlap összeállításánál ahhoz, hogy az könnyen feldolgozható legyen és a kutatni kívánt témát teljes mértékben lefedje. A köszöntőt és rövid ismerkedést követően egy összefoglaló előadás, utána pedig közös műhelybeszélgetés következett.

A tarjáni közösség előzetesen már előkészített egy kérdőívet a helyi kulturális életre és értékekre vonatkozóan a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának együttműködésével, de ez alkalommal nagyon fontos visszajelzések és tanácsok érkeztek a téma egy szakértőjétől. A beszélgetés során újra tisztázásra kerültek az alapvető célok és a kérdőív fő irányvonala.

A műhely során a fő mérföldkövekhez tartozó kérdések egytől egyig átbeszélésre kerültek. A kérdőív átnézése során tippeket és iránymutatást adott a foglalkozásvezető a résztvevőknek, amik segítségével az adatfelvétel és az adatfeldolgozás könnyebbé, hatékonyabbá válik. Szó esett a kérdőív online változatának elkészítéséről, a lehetséges módszerekről a mintavétel és a lekérdezés tekintetében. Ezen kívül a foglalkozásvezető bemutatta a majdani adatfeldolgozás és elemzés helyes lépéseit is.

Az alkalom során a lelkesedés újra fellendült, így megbeszélésre kerültek a következő időszak feladatai. Kijelölésre került egy újabb dátum, a kérdőív felülvizsgálatára, a szakértői javaslatok beépítésére. A kérdőíveken keresztül nyert fontos adatok a későbbiekben a helyi kulturális élet további fejlesztéséhez, és helyi közösségépítési folyamatokhoz járulnak hozzá.

Hornyák-Pálmai Éva

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.