A Botfai Ifjúsági Ház
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóságának szervezésében – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00150” azonosító számú projektjének keretén belül – a tizenegyedik ifjúsági műhelyfoglalkozásra 2020. szeptember 29-én Zalaegerszeg Botfai városrészében, látóút keretében került sor.
Mit tud nyújtani a látóút az ifjúsági műhely tagjainak? A Mindszenty Ifjúsági Ház az Erdődi-Hüvös Kastélyban talált otthonra Zalaegerszeg Város vezetésének jóvoltából. Az épület 8900 Zalaegerszeg, Várberki u. 13. címen található. A cím csalóka, mert nem a gyorsan fejlődő nagyváros zajos vagy épp tesztpályához közeli részén található, hanem az egykori Botfa településen, amely falu 1981-ben vált a város részévé. dr. Illyés Zoltán, az intézmény vezetője fogadta az érkezőket, aki ismertette az épület történetét, felvázolta, hogy milyen feladatokat látnak el és bemutatta az ifjúsági házat. A botfai kastély építéséről az 1750-es évből van írásos feljegyzés. Az 1880-as évekig az Erdődy grófok birtokolták az uradalmat, ami ezután a Hirschel családé lett. A kastélyhoz tartozik egy cselédlakás és egy magtár is, ezek az épületek magántulajdonban vannak, egyre elhanyagoltabb állapotban. A cselédlakásban található az antropológusok számára is kuriózum az „L” alakú szabadkéményes konyha, mely nem összetévesztendő a füstős konyhával. Sajnos, nem kutatható, nem látogatható. A kastélyt az évszázadok során többször átépítették, felújították. A Modern Városok Program segítségével a kastély északi oldalánál egy új, nyitott szín épült műhelyekkel, vizesblokkal. Emellett teljes energetikai felújítás valósult meg az épületben, 58 új ablakot építettek be, átalakították a tetőteret, kicserélték a burkolatokat, és megújult a teljes homlokzat. Hála istennek ma szép külső és gondos belső rend jellemzi a kastélyt és környezetét.
Dr. Illyés Zoltán elidőzött a kastély parkjának ismertetésével, melynek gazdag a növény és állatvilága. Az ifjúsági csoportokat a BioBlitz rendezvénnyel a 24 órás fajleltározás programmal tudják a legjobban lekötni, illetve bevonni a rácsodálkozás és ráébresztés eszközével a természetvédelembe. A kis csoport a korhadt fa ágain civakodó Európai mókusokra lett figyelmes. Tanár úr rögtönzött előadásából a megfigyelt rágcsáló életéről sok új ismerettel gazdagodhattak a jelenlévők. Ökológiai restségnek nevezték el a kertet, mely terület rászolgált a névre, hiszen zavartalan környezetben a korhadt fán 3-5 éven keresztül háborítatlanul tud fejlődni adott esetben a rovar, vagy raktárt, odút rejt. A területet óvó tekintet és gondos erdőmérnöki kéz felügyeli Lövei Gergő favizsgálati ágazatvezető személyében.
Novembertől márciusig madárgyűrűzést végeznek, melyre szintén nagy az érdeklődés. Ekkor a parkban az etetők környékén és a Válicka patak nádasában egyaránt elhelyezésre kerülnek a hálósorok. Az itt élő és ide látogató madarakat a téli hideg időben etetni kell, az elmúlt esztendőben 150 kiló napraforgót etettek fel. A közművelődési szakemberek megosztották egymással a tapasztalataikat a helyi madárvilágról, kiemelve egy-egy fajra jellemző viselkedést. A látóút során olyan újszerű elemeket ismerhettek meg a kollégák, melyek átemelhetők más településekre is. Költséghatékonyak és a felnövekvő generáció számára hasznos nevelő erővel bírnak.
Betekintést nyertek egy csodálatos világ apró részébe, mely világ az emberiség élőhelye is.
Peczeli Lajos/Matyasovszky Margit