135 éves a Szombathelyi Szépítő Egyesület

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság

„A városszépítő álmok összefogással valóra válnak”

Szombathelyen a polgárok városszépítő tevékenységét már az 1830-as évektől felkarolta az akkori Csinosságra Ügyelő Biztosság. Civil kezdeményezésként vitte tovább ezen törekvéseket a Szépítő Egyesület, amelyet 1885-ben alapítottak.

Az egyesület nagyszabású rendezvénysorozattal készült a jubileum megünneplésére, melyek között szerepeltek előadások, kiállítás, jubileumi ünnepség, filmbemutató. Jelen vírushelyzetben a kiállítást volt lehetőségük megrendezni 2020. október 8-án a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. A kiállítás témakörökbe rendezve, tematikusan vezette végig a látogatót az egyesület egyedülálló történetén.  Az alapítás, a fásítási-parkosítási program, a szombathelyi villamos, az Oladi kilátó, az emléktáblák, temetői séták, a Potyondi-mocsár, a Tanítók fája, elismerések, oklevelek, kiadványok, könyvek, országos találkozók mind-mind bemutatásra kerültek.

Az Egyesület megalakulásának előzménye, hogy már a reformkori Szombathely életében is felmerült az igény arra, hogy intézményesen gondoskodjanak a város lakó- és középületeinek, utcáinak és tereinek szépítéséről. A városszépítés 1837-ben indult el, amikor létrejött a Csinosságra Ügyelő Biztosság, majd 1864-ben indult meg újra, amikor létrehozták a Szépítészeti és Építészeti Választmányt.

Az évek során a város vezetése és az egyesület példás összefogásának az eredménye lett a város fejlődése és nevezték el Szombathelyt a Nyugat királynőjének.

Számos területen munkálkodott az egyesület, a város önkormányzatával és más civil szervezetekkel együttműködve. A villamos áthelyezése a vasútról a Smidt Múzeum udvarába, köztéri létesítmények, műalkotások felújítása, játszóterek létesítése, szemétszedési akciók, kiadványok és könyvek megjelentetése, rajzpályázatok kiírása, fásítás, zöldterületek védelme és sok egyéb teendő fűződik az egyesület munkásságához.

A Szépítő Egyesület munkásságának legfőbb állomásai az elmúlt néhány évben a Szent Márton temetői sírok felújítása és gondozása, a zsidó temetőben Bárdos Alice hegedűművész sírjának felújítása, a Szent Márton temetői és zsidó temetői séták szervezése, s mindezen tevékenységek mentén az ifjúság bevonása az egyesület munkájába voltak.

Szép eredményekről tanúskodnak elért sikereik is: a Város- és Faluvédők Szövetsége (Hungaria Nostra) választmányának tagja lett Bődi Lívia elnök 2016-ban a Várpalotán megrendezett országos találkozón. 2017-ben Rónai Károly okl. építészmérnök, 2018-ban Pintér Gábor okl. táj- és kertépítész mérnök, 2019-ben Bődi Lívia kapta meg a Podmaniczky-díjat. 2017-ben a Szombathelyi Szépítő Egyesület kapta meg „Az Év Civil Szervezete-díjat” a város szebbé, élhetőbbé tétele, valamint az értékmentés terén kifejtett sok évtizedes kimagasló tevékenysége elismeréséül. 2017-ben Szombathely városa adott helyet a 25. Országos Ifjúsági Örökségvédő Tábornak, valamint itt rendezték meg 2018-ban a Város- és Faluvédők Szövetsége XXXVII. Országos Találkozóját és Szakmai Konferenciáját, és ezen alkalomra sikerült az egyesület történetét feldolgozó könyvet második változatban kiadni (A Szombathelyi Szépítő Egyesület története 1885-2015). 2019-ben az egyesület Szombathely Megyei Jogú Város Értéktárába felvételre került három területen: épített környezet, kulturális örökség, természeti környezet. Bődi Lívia, aki a Szombathelyi Értéktár Bizottság elnöke, szoros kapcsolatot ápol a módszertani tevékenységek tekintetében a Nemzeti Művelődési Intézet Vas megyei Igazgatóságával.

A „szépítők” motorja és lelkes vezetője a Város- és Faluvédők Szövetsége által alapított nívós Podmaniczky-díjban részesült 2019-ben, mint az Egyesület kimagasló munkát végző elnöke.

Egyesületük továbbra is folytatja értékvédő, értékmentő és értékteremtő munkáját, melyben önkéntes tevékenységük felbecsülhetetlen értékű.

Török Károlyné Miszori Marianna

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.