100 év, 100 fotó, 100 élet – Nyertes pályázat Heves megyében!

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatóság

Régen egy fénykép elkészítése kiemelt családi, baráti esemény is volt. Megilletődve vesszük kezünkbe a megsárgult, műteremben készült, beállított és kissé merev arcokat mutató ereklyéket, amelyek a barátok, rokonok és a felmenők életének fontos állomásába engednek bepillantást.

A Nemzeti Művelődési Intézet 2020 augusztusában 100 év, 100 fotó, 100 élet című fotópályázatát több kategóriában hirdette meg. A felhívás célja: régi fotókon, képekben bemutatni az elmúlt 100 éven átnyúló emberi kapcsolatokat, elődeink történeteit az 1920-as évektől napjainkig.
A második, Egyszer volt…” (Régi fotó – régi/új történet) kategóriában megosztott harmadik helyezést ért el egy Heves megyei pályázat! A kategóriába nevezni egy, az 1920-as években készült fotóval és a hozzá tartozó történettel (megtörtént vagy fiktív) lehetett, a képen szereplő személyekről, eseményekről, élettörténetükről, közösségekről.
A „Kisnánai tűzoltózenekar” című pályázatot Kisnána településről Krizsóné Kakuk Éva közművelődési szakember nyújtotta be.

„Kisnána Települési Értéktárának tagjaként sok-sok éve gyűjtöm a fellelhető anyagokat, így a régi fotókat is. Több alkalommal készítettünk már kiállítást Kisnána múltjáról. A fenti kiírást meglátva jutott eszembe az archívumunkban megtalálható fotó a kisnánai tűzoltózenekarról, mely mindig megmozgatta a fantáziámat. Úgy gondoltam, hogy érdemes lenne megmutatni. A képhez kapcsolódó fiktív történet kitalálásában Csabai András kisnánai lakos, amatőr helytörténész volt a segítségemre, akinek ősei több generációs tűzoltók voltak. Ma már nincs tűzoltózenekar, de nagyapáink története, a zene szeretete és a közösség összetartozása továbböröklődött.”

S íme a történet:
Egy fagytól csikorgó februári szombat estén összejöttek a fiatalok és az idősebbek bálozni. Aki élt a zenekar tagjai közül, az hozta a hangszerét. A többiekét, az örökre távol lévőkét pedig hozta a családjuk. Némely kisebb fiúcska odamerészkedett a gazdátlan zeneszerszámokhoz. A felnőttekre sandítottak, s hogy azok nem szóltak semmit, kezükbe vették furcsa örökségeiket. Így került nagyapám kezébe a piszton, s míg a kisnánai tűzoltózenekar fennállt, le sem tette a kezéből. /Csabai András/

A pályázathoz a Nemzeti Művelődési Intézet Heves Megyei Igazgatósága szíbvől gratulál, a nyereményt 2021 januárjában nyújtottuk át a nyertesnek a településen.

Dr. Kelemen Éva

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.