Népművészeti Egyesületek Szövetsége a KFKP műhelyfoglalkozásán
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei IgazgatóságA közművelődési és közönségkapcsolati szakember képzés struktúrájában minden második héten egy műhelyfoglalkozási nap kerül megrendezésre. Júniusban a Népművészeti Egyesületek Szövetsége képviseletében Pál Miklósné adott elő a Népművészeti Egyesületek Szövetségének (NESZ) tevékenységéről, struktúrájáról, rendezvényeiről, eseményeiről.
Az előadás során szó esett a NESZ legsikeresebb rendezvényeiről, mint például a Mesterségek Ünnepe, amely az élő népművészet legnagyobb seregszemléje, 1986 óta évente tartják meg a Budai Várban. Az ország egyik kiemelkedő értéket képviselő turisztikai fesztiválja.
Bemutatásra került az UNESCO alapelv, mely szerint: „A szellemi örökségünk természeténél fogva is tünékeny, így sürgető szükség van a további veszteségek megakadályozására. A szellemi örökség védelmének leghatékonyabb módja, ha összegyűjtjük, nyilvántartjuk és archiváljuk ezen örökség elemeit, megőrizve így azokat a jövő számára. Még hatékonyabb lenne, ha biztosítanánk, hogy ezen örökség birtokosai folyamatosan újabb ismereteket szerezhessenek mesterségükben és továbbadhassák azokat a következő generációnak.”
Ismertetésre került a népi kézművesség, a népi mesterség meghatározása is: a paraszti kultúrában gyökerezik, szerves része az önellátó parasztgazdaságnak, jellemzője a természetes alapanyag, előállítása kézzel történik.
A képzésben résztevevők megismerték a népi kézművesség szakterületeit napjainkban, a népi kézművesség történeti áttekintését és annak elismeréseit: Népi iparművész, Népművészet Ifjú Mestere, Népművészet Mestere.
A nap délutáni részében Misik Mónika tartott gyakorlati foglalkozást, nemez nyulat készítettek a résztvevők.
Varga Ágnes