„Forrásteremtés módszerei” műhelyfoglalkozás indult Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projektjének keretein belül „Forrásteremtés módszerei” műhelyfoglalkozást indított Nyíregyházán 2020. október végén.
Nagy Edina Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei igazgató nyitotta meg a foglalkozást a tenni akaró hátrányos helyzetű, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településekről érkező, közösségi művelődéssel foglalkozó szakemberek és civil szervezetektől érkező szakemberek számára. A résztvevők, néhány mondatban bemutatták településüket, majd az egyéni erőforrások feltárása került fókuszba. A kiscsoportos problémák megtárgyalása egyre közelebbi képet adott a települések helyzetéről, azok közösségi életéről.
A további foglalkozások témája arról szólt, hogy kinek mire lenne szüksége és milyen területeken küzd problémákkal, melyek az erősségeik. Mindezeket a SWOT elemzés, a probléma- és célfa módszerek kipróbálása világította meg igazán.
Ebben Barkaszi Judit kulturális menedzser előadó segítette a megjelenteket. A foglalkozásvezető és a résztvevők között interaktív beszélgetés lehetőséget adott a megfogalmazott elképzelések pontosítására, a tennivalók listázására. Kitértek a szükséges erőforrások áttekintésére, a fejlesztési elképzelések pontosítására, a problémák feltárására, tervezési – végrehajtási – döntési- ellenőrzési- felügyeleti folyamatokra, tevékenységekre. Alapvető TCM (teljes projektciklus menedzsment) megismerése nyújtott egyszerűbb és átfogó képet arról, hogy mit és hogyan kell végezni az ötlettől a megvalósításon át, a befejezésig.
Az elméleti tudás bővítése mellett kellő idő jutott a kiscsoportos munkára, ahol interaktív prezentáció formájában a projekt útját járták be a jelenlévők egy problémaelemzéssel indítva, majd folytatva hatékonysági és megoldási javaslatok kidolgozásával. Rizikó faktorokat figyelembe véve tevékenységi listát készítettek, felelősségi táblával ismerkedtek, erőforrás-szükséglet oldalt elemeztek és a megvalósítás hatásaira is kitértek. Az első három alkalom már fejlődési lehetőségek egész sorát rejtette magában.