Rendhagyó formában, de méltóképpen emlékeztünk a hősökre
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatóság
A Győr-Moson-Sopron megyében dolgozó – Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban részt vevő – közművelődési asszisztensek segítségével a települések a pandémiás intézkedések szigorítása ellenére is méltóképp emlékeztek az 1848-49-es szabadságharc hőseire.
Több településen helyi vezetők, civil szervezetek, gyerekek bevonásával online megemlékezéseket, csendes koszorúzásokat, jelképek elhelyezését szervezték meg, többek között Ágfalván, Bágyogszováton, Győrladaméron, Győrújfalun és Rábaszentmihályon, ahol a lakosságot weboldalaikon, közösségi oldalaikon keresztül szólították meg. A videók természetesen a szigorú védelmi előírások betartásával többnyire különböző – akár rendhagyó – helyszíneken, időpontokban kerültek felvételre, majd szerkesztés után váltak megtekinthetővé az ünnepnapon. Veszkényben dolgozó kollégánk egy rövid kisfilmet készített a nap eseményeivel, zenei aláfestésként a Nemzeti Dal szólt.
Bágyogszovát: https://youtu.be/jSGGWyJLA6o, Ágfalva: https://www.youtube.com/watch?v=2hys9hnp4h4
A Rábaszentmihályi fiatalok úgy gondolták, hogy hiába van a pandémiás helyzet miatt továbbra is korlátozva életük, ez nem állíthatja meg őket abban, hogy tisztelegjenek a Hősök emléke előtt. Kihasználva a modern kor eszközeit felkészültek egy az online térben megtartandó megemlékezésre, a maguk sajátos módján feldolgozva és előadva az akkor történteket. Rábaszentmihály: https://vimeo.com/520535048,
Tarjánpusztán és Barbacson a közművelődési asszisztensek kérdéssort, rejtvényt készítettek, melyekre elsősorban a helyi gyermekektől várták a megfejtéseket. A jó válaszok beküldői Tarjánpusztán a kolléganő által készített egyedi kokárdát, Barbacson sorsolást követően ajándékcsomagot és apró ajándékokat kaptak.
Sopronban a Pro Kultúra és a Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület egy rendhagyó kalandjátékot hirdetett, hogy érdemes legyen az ünnepnapon is a belvárosban sétálni: játékos módon egy sétára invitálták az érdeklődőket, emellett még 12 pontban, feladatokkal emlékeztek meg a hősökről. Mindeközben a soproni huszárok lovas járőrökként és interaktív huszáros feladatok levezetőjeként vettek részt. Ezen módon igyekeztek megmutatni a családoknak, hogy így nézett ki egykor a monarchiás huszár. Az útvonalon olyan helyszíneket, szobrokat, emléktáblákat kereshettek fel a látogatók, amik a reformkori Sopronhoz, illetve a 48-as hagyományokhoz köthetők. Az utat segítő és feladatokat tartalmazó menetlevelet a Liszt teraszon vehették át a jelentkezők, végcél pedig a Huszármúzeum volt, ahol az utat sikeresen teljesítők obsitlevelet is kaptak.
Acsalag közművelődési asszisztense jóvoltából ünnepi dekoráció díszítette a régi iskola épületét, a Közösségi Ház ablakait. Az arra látogatók megtekinthették az 1848–49-es forradalom és szabadságharc legjellegzetesebb jelképeit: a kokárdát, valamint a magyar zászlót. Mindemellett Petőfi Sándor legismertebb költeményének, a Nemzeti dalnak sorai is fellelhetők voltak. A Rábaszentmihályi Önkormányzat épületét a helyi közművelődési asszisztens felhívására érkezett alkotások és rajzok díszítették.
Koroncón a Hősi Park melletti kis ligetet – ahol a nemzeti színre festett, egykori keskenynyomsávos vasút emlékére ládából készített kisvonat is áll – készítettek egy nagy kokárdát, és arra kérték a gyerekeket, vigyék oda Ők is alkotásaikat, ezzel díszítve a teret. A hosszú hétvége során számos zászló, nemzeti színű tulipán, huszár és kokárda érkezett, melyeket hurkapálcára tűzve a parkban hagytak a gyermekek.
Bőny településen az óvodások kis csoportja festett kokárdákat vitt ki a temetőbe Pállfy Károly ezredes síremlékére, aki 1849-ben Ácson megsebesült és Bőnyön halt meg. Emellett a helyieknek saját készítésű zászlókkal, kokárdával emlékeztek a jeles napra.
Győr-Moson-Sopron megye közművelődési asszisztensei