Rendhagyó Nőnap Baskón
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei IgazgatóságMárcius 8. Amikor elhangzik ez a dátum, az emberek nagy többsége rögtön tudja, hogy ez az a nap, ami azokról az emberekről szól, akik számunkra, férfiak számára a legfontosabbak a világon. Ők pedig nem mások, mint a Nők.
A nemzetközi nőnapot már több mint 100 éve hagyományosan megtartják a világ számos országában, és ehhez csatlakozott hazánk is 1948-ban. Mai arculatát csak az utóbbi évtizedekben vette fel, a tipikus ajándékozós, virág és bonbon átadós ünneplés előtt igen komoly, és erős üzenetet hordozott, ugyanis a nők egyenjogúságáért, és szabad munkavállaláshoz való jogáért küzdő hölgyek demonstratív napjaként tartották számon. Napjainkban már egészen más üzenetet hordoz ez a nap, és szinte kivétel nélkül megemlékeznek valamilyen formában az édesanyákról, nagymamákról, kislányokról, nagylányokról, és nincs ez máshogy megyénkben sem, ahol a pandémia ellenére is igyekeztek mosolyt csalni a nők arcára.
Spisák István közművelődési asszisztens fontosnak tartja e jeles napot, és mint ötletgazda, beszámolt az igazgatóságnak a Baskón tartott elő-nőnap sikerességéről:
„A veszélyhelyzetre való tekintettel rendhagyó nőnapot szervezett a helyi önkormányzat a településen élő hölgyek köszöntésére március 7-én. Az eseményre a görögkatolikus templom kertjében került sor. A szertartás végén Gaburi Imre polgármester úr és egy ’trubadúr’, Üveges Máté várta a templomból érkező hölgykoszorút, aki gitárkísérettel és énekszóval fejezte ki hódolatát a hölgyek iránt. A rövid performansz alatt a település első embere egy szál virággal és egy kis ajándékkal kedveskedett a nőknek. A műsor végén az ünnepelteket is sikerült megénekeltetni.”
Leskó Tamás, módszertani koordinátor
Spisák István, közművelődési asszisztens