Minőséggel a közművelődésért III.

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

A Minősített Közművelődési Intézmény Cím azon közművelődési tevékenységet végző intézmények minőségfejlesztés területén elért eredményeinek szakmai elismerése, melyek a minőségfejlesztés alkalmazásával kiemelkedő teljesítményt nyújtanak.

Sárospatakon a közművelődési feladatellátást az önkormányzat fenntartásában működő A Művelődés Háza és Könyvtára látja el. Az intézmény a sárospataki közösségi és kulturális élet meghatározó színtere, amely három intézményegységet foglal magába: művelődési ház, könyvtár, mozi. A szerteágazó tevékenységek otthona a Makovecz Imre tervei alapján készült épület, amely a hazai organikus építészet meghatározó eleme, a város emblematikus jelképe. Falai között otthonra lelnek az évtizedes múltra visszatekintő előadó-művészeti és tárgyalkotó csoportok, művelődő közösségek. Az intézmény hatóköre túlmutat a tizenkétezer fős város közigazgatási határán. A Sárospataki járás kistelepüléseit, Tokaj-Hegyalja községeit éppúgy elérik a szolgáltatások, mint a határon túli, közeli településeket.

Kép forrása: https://www.emke.ro/emke-logo

Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Észak-Magyarországi Képviseleti Pontja büszke címet egy évtizede viseli az intézmény, amely mögött számos sikeres együttműködés, a közösségek folyamatosan bővülő kapcsolatrendszere húzódik meg.

A Művelődés Háza és Könyvtára Stratégiai fejlesztési terve 2013-2017, valamint a 2014. évi Munkaterv dokumentumokban már konkrétan megjelent az intézményi célok között a Minősített Közművelődési Intézmény Cím elnyerésére benyújtandó pályázat elkészítése. A felkészülés idején a jogszabályok és fogalmak értelmezése, részhatáridők kitűzése, szakértői konzultáció segítette a munkát. 2014-ben, a megyében az elsők között érdemelte ki a képzés, a művelődő közösségek, rendezvények szervezése és nemzetközi együttműködés tevékenységi formákra benyújtott pályázat a Minősített Közművelődési Intézmény Címet.

A 2018-as pályázat már a korábban kialakított munkarend szerint készült, több volt benne a „finomhangolás”. A két pályázat között eltelt időszakban egyre nagyobb hangsúlyt kapott egy-egy a tevékenységet elemző, értékelő alkalom. A nemmegfelelőségek javítása, máshol látott jó gyakorlatok adaptálása, a PDCA gondolkodásmód észrevétlenül lett a mindennapi munka része. Az újabb cím a kiállítás, a művelődő közösségek, és rendezvények tevékenységeket érintette. Az elismerések, a közös munka, erősítette a munkatársi közösséget, a közös cél inspirálóan hatott.

A Művelődés Háza és Könyvtára szakmai közössége számára a minőség a jövőben is követendő érték, amelyre az eddigi eredmények, az intézményben működő csoportok és a látogatók iránti tisztelet egyaránt kötelezi a szervezetet.

 

Csatlósné Komáromi Katalin, A Művelődés Háza és Könyvtára, igazgató

Mezei Anna, módszertani referens

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.