Módszervásár másképp sorozat – Népzenekutatás
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei IgazgatóságÚjabb jó gyakorlattal gazdagodott a módszervásár gyűjteménye, ezúttal Terék József népzenekutatói munkáját mutatja be a Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága.
Terék József Pest Megye Önkormányzatának kulturális szakreferenseként egy személyben végez kutatást a népzene területén is. A Tápió mente településein 2008 óta, megye szerte pedig 2017 óta zajlik kutatómunka, melynek lezárása az idei évre, 2021-re várható. A népzenei örökség feltérképezésének célja a Pest megyei identitástudat megerősítése, valamint a kulturális értékek átörökítése a fiatal nemzedék számára. A kutatás segítségével továbbá helyi, megyei, regionális és tájegységi szinten bárki megismerkedhet a magyar népdalkinccsel.
A népzenei kulturális értékek teljes dokumentálása és közzététele érdekében a kutatás megszólítottjai a település lakosai és közösségei. A folyamat kérdőívekkel, egyéni és csoportos népdaléneklések hangfelvételes rögzítésével, valamint a korábbi kutatási eredmények vizsgálatával történt. Mindezek szélesebb képet adhattak a településeken élőkről és a helyi idős generációkról egyaránt.
A feltáró munka arra a megállapításra juttatta a kutatót, hogy a főváros közelsége ellenére megőrizték a megyei települések népzenei értékeiket, valamint helyi, tájegységi és nemzetiségi stílusjegyeiket, továbbá jelen vannak passzív vagy aktív tudás formájában a hagyományok, tájszólásbeli kifejezések is. Többek között Bartók Béla és Kodály Zoltán munkásságát tekintve 1903-tól kezdődően már közel 20 ezer népi éneket dokumentáltak. A jelenlegi kutató folyamat végére várhatóan 25-30 ezer lejegyzett népdalörökséggel rendelkezik majd Pest megye. Ezzel egyedülálló lesz Magyarországon abban a tekintetben, hogy csak ez a megye birtokolja teljes mértékben a fellelhető népi zene és a korábbi kutatásokat összesítő vokális értékek tárházát.
A jövőre fókuszálva a hagyományok a feltárás eredményeinek köszönhetően újra beemelhetővé válnak az oktatásba, nevelésbe, ezzel is erősítve a nemzeti azonosságtudatot. A fiatalok a helyi népzene elsajátításával új közösségeket teremthetnek, melyekkel később akár versenyeken is bemutathatják kulturális szellemi értékeiket, így valóra válhat egy újszerű tehetséggondozási forma.
A kutatómunka során eddig 36 kulturális örökségvédelmi kiadvány készült, az időszak végén pedig Pest megye honlapján látható lesz számos módszer, tapasztalat és népi összeállítás a kutatásból. Mindez annak reményében, hogy a folyamat kimenetele ösztönzően hat más megyékre, akik ezzel elkezdik saját településeik szellemi örökségének feltérképezését, összegzését.