Déli-Báb mentorálási alkalom
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei IgazgatóságAz Oriens 2000 Alapítvány az Előadó-művészeti szervezetek többlettámogatása program keretében valósítja meg a Déli-Báb elnevezésű projektet a Nemzeti Művelődési Intézet és a Békéscsabai Napsugár Bábszínház szakmai együttműködésében.
Az első alkalom keretén belül az összegyűlt amatőr bábtársulatok a békéscsabai Napsugár Bábszínház nagylelkű támogatásával szakmai és mentori tanácsokban részesülhettek október 31-én a fent említett bábszínház előadótermében. Az összegyűlt társulatok képviselői megismerkedhettek egymással, örömeikkel és kihívásaikkal. Szó esett a bábművészet lélekemelő és szépítő jellegéről és az iskoláskorú gyermekekre tett pozitív hatásáról.
Lenkefi Zoltán, igazgató úr, a Napsugár Bábszínház előéletébe engedett némi bepillantást, majd a művészetük fő kellékéről, a bábokról, azok kialakulásáról, történelméről, fajtáiról tartott érdekfeszítő előadást. Illetve részben érintette a térszervezés és a díszlet tervezés kérdéseit is.
Soós Emőke, bábművész, „A báb gondolata” című előadásában játékos módon mutatta be, hogyan azonosulhat a bábozó és bábja. Hogy hogyan fejezhetjük ki magunkat a színészi játék közben, bábbal a kézben. Milyen folyamatok zajlódhatnak le, miközben rendezői instrukciókat adunk bábozó gyerekeknek.
Csortán Zsóka, bábművész, az arculat és díszlettervezés gyakorlati kérdéseit és problémakörét boncolgatta a jelenlévőkkel, interaktív feladatokkal vezetve be őket a játéktér és a háttér kialakításának világába. Ezt követően helyzetgyakorlatokat végeztek a vállalkozó kedvűek, különböző utasítások alapján.
A nap aktuális kérdések feltevésével, azokra adott válaszokkal zárult.
Fajó Attila