Somogy megyében három csoportban zárult a színháziskola képzés
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatóság2020. őszén Somogy megyében három újabb csoport kapott lehetőséget arra, hogy részt vehessen a Nemzeti Művelődési Intézet által indított Színháziskola programban.
A 30 órás akkreditált pedagógus továbbképzési program célja, hogy színházat, előadó-művészetet szerető és értő generáció kinevelésében, az előadások feldolgozásának módszertanában segítséget nyújtson a képzésen résztvevőknek.
A képzésben résztvevők két kontakt napon vesznek részt a képzést befogadó helyszíneken. Az első kontakt alkalom során megismerik a Lázár Ervin Programot, az előadó-művészethez köthető szervezeteket, valamint a hazai kulturális élethez kapcsolódó alapfogalmakat. Az elméleti bevezetőt a módszertani ismeretek átadása követi. Az első kontakt nap után a Nemzeti Művelődési Intézet távoktatási felületén dolgoznak tovább a képzésen résztvevők, ahol rengeteg online elérhető, távoktatási anyag áll a rendelkezésükre, hogy tudásukat tovább bővítsék a témában.
Az őszi csoportok közül elsőként a kaposvári képzési csoport indulhatott el, 23 fő részvételével. Az első kontakt nap megtartására 2020. szeptember 10-én került sor a Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatóságának oktatótermében. A képzési nap során dr. Gombos Péter (egyetemi docens, Szent István Egyetem Kaposvári Campus Pedagógiai Kar) adta át a legfontosabb tudnivalókat a témában.
Az első csoport indítását hamarosan követte a második csoport indítása is, melyre 2020. szeptember 30-án kerülhetett sor. A képzést a Balatonlellei Városi Művelődési Ház és Könyvtár fogadta be falai közé. A kontakt napon 25 fő vett részt, többnyire a Balaton környéki településekről érkezve a képzés helyszínére.
Oktatónak Hegyesi Juditot kérték fel a képzés szervezői, aki maga is aktívan közreműködött a Lázár Ervin Program kialakításában. A csoport számára a nap folyamán átadta a programmal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, miközben a résztvevők körében felmerült kérdések is megválaszolásra kerültek.
2020. október 5-én kezdetét vette harmadik csoport képzése is Siófokon a Kálmán Imre Kulturális Központban. A képzés első kontakt napján 21 fő vett részt, akiket szintén dr. Gombos Péter vezetett be az előadó-művészet világába.
Az első kontakt napokat követően a résztvevők a Nemzeti Művelődési Intézet távoktatási felületén dolgoztak tovább, ahol változatos szakmai anyagokat érhettek el a képzés témaköréhez kapcsolódóan. Az ajánlott olvasmányokat mindenki a saját ütemben dolgozta fel, miközben a felületen megtekinthette Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárának tájékoztató videóját a Lázár Ervin Program legfontosabb tudnivalóiról. A bemutató videók sorát gazdagította Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetőjének előadása a Nemzeti Művelődési Intézet szerepéről a közművelődés rendszerében, valamint Dr. Juhász Erika, a Nemzeti Művelődési Intézet Szakmafejlesztési Igazgatójának bemutatója a Színháziskola képzési program felépítésére vonatkozóan.
A képzésen részt vettek a képzés során elsajátított ismereteikről két teszt kitöltésével, valamint egy cirkuszi produkciót feldolgozó feladatlap és egy záró dolgozat beadásával adtak számot.
A képzés a második kontakt napon egy előadó-művészeti intézmény látogatásával, s a beadott dolgozatok átbeszélésével zárult, melynek keretében a Balatonlellei képzési csoport a kaposvári Roxínházba látogatott el 2020. október 15-én. A Roxínházban tett látogatás alkalmával Pintér Katalin (rendező, Kaposvári Roxínház Egyesület) vezetésével betekinthettek a csoporttagok a kulisszák mögé.
A siófoki, valamint a kaposvári csoport pedig a Csiky Gergely Színházba tesz látogatást, ahol részt vehetnek majd a társulat egyik próbáján is.
Simon Edina