Bányásztragédia elevenedik meg a színpadon
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei IgazgatóságÚj évad kezdődik a profi, hivatalos társulatok kőszínházaiban és új évad kezdődik az amatőr színjátszásban is. 2020-ban, immáron hatodik alkalommal indul a Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Teátrumi Társaság közös szervezésében a Pajtaszínház program, amely 2021. januárban ér véget a települési helyi bemutatókkal, valamint a Pajtaszínházi Szemlével, amely a budapesti Nemzeti Színházban kerül megrendezésre A magyar kultúra napja alkalmából.
A projekt 2020. szeptember 1-jén kezdődött és 2020. december 10-ig tart. Évek óta az ország összes megyéje egy-egy településsel képviselteti magát egy újonnan létrehozott, vagy régi, de újra megalakult csoport szereplésével. Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből ebben az évben a szuhakállói Nefelejcs Színjátszó Kör mutatkozik be, akik egy nemes, ugyanakkor nehéz feladatra vállalkoztak: a település egyik tragikus eseményét állítják színpadra.
Szuhakálló bányásztelepülés, ahol 1952 karácsonya előtt, december 16-án reggel bányaszerencsétlenség történt. Az I-es akna (Winter-bánya) VI-os ereszkéjébe betört a víz. Az éjszakai műszak vége felé, nem sokkal öt óra után az elővájáson dolgozók rályukasztottak egy öregműveletre, ami tele volt vízzel. A víz elárasztotta a mélyebben fekvő vágatokat, és elvágta a frontfejtésen dolgozók menekülésének útját. Huszonnyolc bányász közül kilencnek sikerült kijutnia a veszélyeztetett munkahelyről, két bányász az erős sodrású vízben lelte halálát, tizenheten, köztük két fiatal leány nem tudott kimenekülni. A tizenhét bányász megmentéséért hat napon át kemény küzdelem folyt lent, a bánya mélyén, és fent, a bányatelepen és környékén. Lent, 44 méterre a föld felszínétől, a külvilágtól elzárva tizenhét bányász küzdött, hol bizakodóan a kiszabadulásban, hol lemondva róla, reményvesztetten.
Ez a rendkívül ijesztő esemény a későbbiekben meghatározó volt a bányászok és a település életében egyaránt. Most a leszármazottak úgy döntöttek, hogy emléket állítanak szüleiknek, bátyáiknak, ismerőseiknek azzal, hogy megmutatják mi is történt akkor, azon a téli hajnalon, hogyan élték meg a rendkívül szomorú eseményt, és hogyan emlékeznek rá ma.
A próbák beszélgetésekkel, visszaemlékezésekkel, fotók nézegetésével, a történtek felelevenítésével kezdődtek. Később a korabeli hivatalos jelentések, hírek mellett a saját élményen alapuló elbeszélések is előkerültek. Most, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet Megyei Igazgatóságával közös programban a szuhakállói színjátszás újraéled, nagyon fontos volt hogy elsőnek színpadra állítsák a szuhakállói hősök történetét, ezzel tisztelegve előttük!
Mátyás Edina, Tóth Csaba