Látó út… a történet folytatódik
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság2020. szeptember 30-án a Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága újra lehetőséget biztosított közművelődési intézmények látogatására közösségszervező szakos szakmai gyakorlatos hallgatóknak. Ezúttal a gödi, fóti és gödöllői közösségek munkájába tekinthettek be a résztvevők. A programon 11 egyetemista vett részt, akik a Budapesti Gazdasági Egyetemről és az Eötvös Loránd Tudomány Egyetemről érkeztek.
A látóút első megállója a Gödön található József Attila Művelődési Ház volt, ahol Szabó Imréné Zsuzsa igazgatónő vezette körbe a gyakornokokat. A ház valamennyi érdeklődő igényét kielégíti a változatos és érdekes eseményeknek köszönhetően. Ezek közé tartoznak például a zenei előadások, bábszínház, különböző szakkörök, klubok, valamint rekreációra is adódik lehetőség. Minden évben megrendezésre kerül az egyik legnagyobb szabadtéri rendezvény is, a Kakaós Csiga Fesztivál. Mivel a szakmához hozzátartozik az értékmentés is, az intézmény vezetője kiemelte a felsőgödi tűzoltószertár jelentőségét, amely 100 évvel korábban civil összefogással adományokból és támogatásokból épült. A helyiséget nemrég Zsuzsa kezdeményezésére egy újabb közösségi összetartás bizonyítékaként felújították a helyi civilek és vállalkozók, és a felsőgödi önkéntes tűzoltók emlékhelyéül szolgál, amely állandó kiállításként működik.
A második helyszín a fóti Vörösmarty Művelődési Ház volt, amely több, mint nyolc évtizede szolgálja a kultúrát. Érdekessége, hogy közművelődés, könyvtár és helytörténet egymást erősítve jelenik meg, sőt a művelődési háznak saját színtársulata is volt. Az épület számos civil szervezet találkozójának biztosít helyet. Minden augusztusban megszervezik a Fóti Búcsú és Paradicsom fesztivált, amely mindig nagy sikernek örvend. A nap megkoronázásaként a fóti Károlyi-kastély birtokán tettek a résztvevők egy kellemes sétát.
Utolsó állomásukként a Művészetek Háza következett, amely Gödöllő város és a térség meghatározó kulturális központja és előadó-művészeti intézménye. Az említett közművelődési szervezet minden korosztálynak magas színvonalú élményeket kínál. Teljeskörűen felújított színházterem várja az odalátogatókat és az előadások, színdarabok szerelmeseit. A látóút a galériában ért véget, ahol egy kortárs festő kiállítását tekinthették meg a résztvevők.
A látóút jelentőségét a hallgatók is elismerték, és véleményeik is ezt tükrözik:
„Kellemes és egyben hasznos időtöltésnek bizonyult ez a program, és meggyőzött arról, hogy a jövőben én is szeretnék ilyen szakmai tudást elsajátítani. Különösen tetszett, hogy megkóstolhattuk az eredeti gödi kakaós csigát, és a tradicionális fóti gölödin levest.”
„Nagyszerű szervezés kapcsán látogathattunk el három különböző településre, ahol betekintést nyerhettünk a közművelődési intézmények kulisszái mögé. Egy átfogó képet kaptam a helyi közművelődés sajátosságairól.”
„Személy szerint nekem az intézményvezetők közvetlensége, kedvessége miatt vált nagyon jó emlékké ez a program. Tetszett, hogy minden településen megismerhettük a helyi különlegességeket, hogy mitől egyedi az adott hely.
Az utazás felépítése is tetszett, hogy egy kis létszámú településnél kezdtük és a végén pedig egy nagyobb település közösségi tevékenységeibe nyerhettünk betekintést. Úgy gondolom, az ilyesfajta programok minden munkahelyen kellenének, mivel ezektől a programoktól válik egy munkahelyi csapat egy jó, baráti közösségé. Illetve feltölt minket energiával és kizökkent egy kicsit a hétköznap monotonságából.”