Első alkalommal találkoztak az észak-magyarországi népfőiskolák tagjai Nagybarcán
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet küldetésének tekinti, hogy a Magyarországon és a Kárpát-medencében működő népfőiskolák kapcsolatba kerüljenek egymással, valamint komoly hálózatot alakítsanak ki. Ebben az évben három nagy területi egységben kezdték meg a munkát Európai Uniós pályázat megvalósításából: Észak-Magyarországon, Nyugat-Magyarországon és az Alföldön.
A Művelődő közösségek Észak-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00148 projekt szakmai központja a Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatósága.
A pályázati kiírásnak megfelelően a projektben tíz népfőiskola bevonására került sor, szervezetenként két fő részvételével. A hálózatépítéshez a borsodi egyesületeken túl csatlakoztak Heves-, Nógrád-, Szabolcs-Szatmár-Bereg-, Jász-Nagykun-Szolnok megyékből is.
A műhely célja, hogy a már működő népfőiskolák tagjai megerősítsék motiváltságukat, szerepüket, valamint információt kapjanak a népfőiskolák és a közösségi művelődési lehetséges területeiről, funkcióiról. További cél, hogy a közösségfejlesztésről, a közösségi tervezésről, a fiatalok bevonásáról, saját vezetői szerepükről ismereteket szerezzenek és a saját közösségeikben kamatoztatva használni tudják azokat.
A műhelyfoglalkozás-sorozat februárban kezdődött és októberben, Lakiteleken egy Népfőiskolai Vándorakadémián ér véget. Közben minden hónapban egy alkalommal, mindig más településen találkoznak majd a tagok. Február 5-én, Nagybarcára érkeztek 4 szomszédos megye népfőiskolájának munkatársai, hogy megismerjék a Bán-völgye Népfőiskola Tagozat munkáját. A találkozót a Tollas Tibor Emlékházban tartották, ahol a helyi kapros-túrós süteménnyel, pogácsával, kávéval és teával fogadták a vendégeket. A pogácsa fontosságát kiemelték a vendéglátók, hiszen az emlékház névadója költőként ezt az étket versbe is foglalta.
Ezt követően Csikász Gáborné elnök asszony és Csikász Orsolya szemléletesen mutatták be Nagybarca természeti és földrajzi adottságait. Az előadást a Tollas Tibor Emlékház létrejöttének és működésének ismertetése követte, majd a Népfőiskolai Tagozatuk tevékenységét részletezték.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Dr. Balázsi Károly, nyugalmazott főiskolai tanár, a népfőiskolai mozgalom egyik kimelkedő alakja, valamint Kun Zsófia, szakmai vezető is.
A nagybarcai töltött káposzta után a község építészeti és történelmi látnivalóit keresték fel a vendégek: az óvodát, a művelődési házat és a református templomot. Vadnai Zoltás nagytiszteletes lelkész úr mesélt a templom és az egyházközség történelméről. Tollas Tibor költő mellett Almási Balogh Pál munkásságába is betekintést nyertek a résztvevők.
A falusétából visszatérve az emlékházba, a többi közösség bemutatkozására került sor:
Tokaji Pap Miklós Népfőiskola – Tokaj
Sréter Ferenc Népfőiskola – Salgótarján
Ideál Életreform Népfőiskola Közhasznú Egyesület – Kazincbarcika
Gömör Népfőiskolai Egyesület – Putnok
Bethlen Gábor Népfőiskola Túristvándi – Túristvándi
Kiskörei Vásárhelyi Pál Egyesület – Kisköre
Bedekovits Lőrinc Népfőiskolai Társaság – Jászfényszaru
Sola Scriptura Nonprofit Kft. – Vizsoly
A következő helyszín Tokajban a Pap Miklós Népfőiskolán lesz, március elején.