A magyar kultúra napját ünnepeltük Veszprém megyében
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóság„Ne legyen kultúra magyarság, és magyarság kultúra nélkül.” Kodály Ferenc
Ha szeretnénk felsorolni, mi minden tartozik nemzeti kultúránk kincsei közé, napestig lehetne folytatni a felsorolást, mégsem érnénk a végére. A Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei Igazgatóságának munkatársai a magyar kultúra napja alkalmából arra vállalkoztak, hogy e széles spektrumnak egy szűk keresztmetszetéből merítenek, és erről körképet készítenek.
Igazgató asszony, dr Baloghné Uracs Marianna Pápán vett részt több ünnepi eseményen. A Pápai Művelődéstörténeti Társaság és Ézsiás István szobrászművész szervezésében a Pedagógus Művelődési Házban nyílt meg Magyar modern vizuális kultúra európai kontextusban címmel a Hencze Tamás Kossuth-díjas festőművész előtt tisztelgő kiállítás.
A Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központban az eseménysorozat kiállításmegnyitóval indult. A közelmúltban elhunyt Horváth Lajos festőre, a Képzőművész Kör vezetőjére emlékeztek egy rangos tárlattal, melyet Hegyeshalmi László, a veszprémi Művészetek Háza igazgatója nyitott meg. A színpadi programot Mátyus Aliz író, szociológus ünnepi gondolatai indították. Beszédében szólt Kölcseyről, a Himnusz születéséről, a kultúra sokszínűségéről, az életünk teljességét átható mivoltáról, és felelősségünkről az alkotásban. Ezt követően immár 26. alkalommal adták át a Pro Cultura Díszoklevelet, melyet idén Édes Lászlóné nyugalmazott zenetanár vehetett át. Rékasi Károly: Szerelmem, Erdély című Wass Albert estje a népes közönség körében hatalmas sikert aratott, mindenkit megérintett.
Mihalcsik Márta közművelődési referens Veszprémben, az Agóra Kulturális Központban Jáger István grafikusművész Madarak című kiállításának megnyitóján vett részt, melyet Fábián László grafikusművész nyitott meg. Beszédében kiemelte, a madármotívum markánsan jelen van Jáger István alkotásaiban. Rézkarcok, nyomatok és tollrajzok jelennek meg a kiállított anyagban, ezeket a technikákat az alkotó hosszú évtizedek óta gyakorolja, fejleszti. A rendezvényt a Time Out duó zenés produkciója színesítette. A magyar kultúra napjának programját a FareMido Operatársulat különleges hangulatú stand up koncertje zárta. A mikrofon nélkül előadott operakoncert kivételes hangokkal és sok-sok humorral fűszerezett zenei élményt nyújtott a nézőknek.
Szerdahelyiné Lőrincz Nóra közművelődési referens népi hagyományaink előtt tisztelegve a Fölszállott a páva gálaestre látogatott el, melyet a veszprémi Hangvillában rendeztek meg. A 2019-es év gyermek évadának fellépői közül táncosok, zenészek és énekesek érkeztek a városba, és mutatták meg a közönségnek, milyen színes a magyar népzene- és néptánckultúra. A Fölszállott a páva szervezői az évente megrendezett versennyel és a városban immár harmadik alkalommal bemutatott gálaműsorral kívánnak tisztelegni mindazok előtt, akik Bartók Béla és Kodály Zoltán szellemi örököseiként életben tartják nemzeti hagyományunk legősibb ágát, a népi kultúrát. Az este folyamán Berecz István, a gála házigazdája többször felidézte Kodály Zoltán szavait, gondolatait, utalva arra, milyen páratlanul gazdag kincs birtokosai vagyunk mi, magyarok itt, a Kárpát-medencében.
Rédli Dávid közművelődési referens Szentgálon, a helyi Nyugdíjas Klub termében megrendezett Ady Endre emlékesten vett részt. A Magyar Falu Program támogatásával megvalósult eseményen a közönség soraiban általános iskolások és szépkorúak is voltak, akik Ady életének jelentős eseményeit és legismertebb versei születésének körülményeit ismerhették meg.