2020. január 14-én a Pesti Vigadóban, székházában tartotta a Magyar Művészeti Akadémia a www.mmalexikon.hu honlapon elérhető Magyar filmek a kezdetektől napjainkig című, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet gondozásában megjelent online lexikon sajtóbemutatóját, amely a magyar filmkultúra legfontosabb alkotásait mutatja be.
Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete által 2019-ben elindított lexikon az 1945 utáni évtizedek legfontosabb magyar szépirodalmi műveiről, valamint ezekhez kapcsolódó eseményeiről tesz közzé szócikkeket folyamatosan bővülő adatbázisában. A tavaly bemutatott irodalmi cikkeket követően a lexikon idén film kategóriával gazdagodott. A tervezett ötszáz szócikk a magyar film (beleértve az animációt is) történetét 1912-től napjainkig követi nyomon.
A 2019-ben irodalom kategóriában, majd 2020-ban film műfajában elindított lexikon műközpontú és horizontális megközelítésben, évről évre, időrendben haladva, de számtalan kereszthivatkozást létesítve a vizsgált hatvan esztendő legfontosabb magyar szépirodalmi műveiről, filmjeiről, valamint ezekhez kapcsolódó eseményeiről tesz közzé szócikkeket, amely egyszerre nyújt eligazodást a szakma, az oktatás és a tágabb értelemben vett olvasóközönség számára. A magyar filmeket összegyűjtő lexikon gerincét az egész estés játékfilmek képezik, de számos szócikk foglalkozik a dokumentum-, a rövid-, a kísérleti, az animációs és az ismeretterjesztő film legkiválóbb darabjaival.
Az egyes szócikkek felépítése a következő: a filmtörténet és a történelem, valamint a rendezői életmű tekintetében fontos adatok; a téma leírása; a film elemzése (a meghatározó stílus- és műfaji jegyek bemutatása); végül a mű értelmezése. A szócikkeket a filmhez kapcsolódó legfontosabb és legfrissebb szakirodalom felsorolása zárja. A szerkesztőbizottság vezetője Gelencsér Gábor, tagjai Murai András, Pápai Zsolt és Varga Zoltán. Rajtuk kívül a szócikkek szerzői: Barkóczi Janka, Benke Attila, Lakatos Gabriella, Nagy V. Gergő, Záhonyi-Ábel Márk.
Az MMA és kutatóintézetének célja ezzel a vállalkozással, hogy nemcsak az irodalmi és filmes élet, hanem a művelődéstörténet egésze felől tekintve is hatást fejtsen ki. Egyszerre nyújtson eligazodást a szakma, az oktatás és a tágabb értelemben vett olvasóközönség számára.
A cikk folytatása az MMA honlapján olvasható.