55 éves a városlődi Pergő–Rozmaring Táncegyüttes
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Veszprém Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosító számú projektjének keretein belül német nemzetiségi tánccsoportvezetői műhelyt indított Veszprém megyében.
A műhelyfoglalkozás következő alkalmára 2019. november 16-án került sor Városlődön. A városlődi Pergő–Rozmaring Táncegyüttes fennállásának 55 éves jubileumát nagyszabású gálaműsorral ünnepelte. A tánccsoport életében hagyományossá vált az 5 évente megtartott jubileumi előadássorozat, melyet képkiállítás gazdagít. A foglalkozás résztvevői előre kiadott szempontsor alapján tekintették meg az előadást, de előtte a szervezési feladatokba is betekintést nyerhettek a csoportvezetők. Így nyomon követhették, hogy a vezetők szakmai munkája mellett melyek azok a tevékenységek, amelyek nélkül egy színvonalas rendezvényt nem lehet megszervezni.
Az előkészületi munkálatok közül megtapasztalhatták a meghívó (magyar és német nyelvű) tervezését, a rendezvényt népszerűsítő tájékoztató plakát szerkesztését, az együttest bemutató prospektus összeállítását, a meghívott vendégkör (reprezentáció) meghatározásának szempontjait, a műsorszerkesztést, konferáló szövegek és köszöntőbeszédek elhelyezésének alapelveit is. De megfigyelhették a terem berendezésénél, díszítésénél és a zenekarok elhelyezésénél figyelembe vett irányszempontokat is.
Az előre kiadott szempontok az eddigi kurzusokon megszerzett ismeretekre épültek. Kérdés volt, hogy a műsor mely koreográfiájában volt a legtöbb térforma, illetve ki melyik táncot ítélte a leghangulatosabbnak?
Rákérdeztek arra is, hogy kinek melyik koreográfia volt üzenetközvetítésben a leghangsúlyosabb, illetve, ha egy koreográfiát kellene kiválasztani az egész estét betöltő előadásból, ki melyiket választaná. Mivel a műsorban a táncosokat 4 zenekar is kísérte, kíváncsiak voltak arra is, hogy a táncegyüttes és a zenekar közti kapcsolat milyen volt, illetve hol valósult meg a legharmonikusabban.
A műhelymunka vezetői kikérték a foglakozáson résztvevők szakmai véleményét a műsor szerkezetére vonatkozóan, illetve egyéb szakmai tanácsot is vártak a tánccsoportvezető kollégáktól, mert hiszik, hogy mindenkitől lehet tanulni, így szívesen vették az észrevételeket, akár pozitív, akár negatív kritika legyen is az.
A legkitartóbbak az előadást követően, hajnalig tartó sváb bálban próbálhatták ki a színpadon is látott lépéseket.
A műhelymunka december 2-án folytatódik Veszprémben, ahol a zenei közösségfejlesztés lehetőségeivel ismerkedhetnek meg a résztvevők.
Mihalcsik Márta