Területi ifjúsági műhely Komárom-Esztergom megyében
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság
A „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projekt keretében Területi Ifjúsági Műhelyt indított a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága Tarjánban 2019 októberében.
2019-ben valósult meg Tarjánban az 119124040 számú, “Lokális társadalomfejlesztés” Komárom-Esztergom – Értékalapú közösségépítés elnevezésű projekt, amelynek közvetlen célja volt a települési összefogás erősítése a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítésének gyakorlati támogatása érdekében.
A projekt átfogó célja a közösségek fenntarthatóságának biztosítása volt a települési értékeik megőrzése és a mindennapokban történő továbbéltetése által. A projektben résztvevők az ötödik alkalomra, illetve a folyamat eredményeként összeállítottak egy általános települési helyzetfelmérő kérdőívet, amelynek gyakorlati lekérdezése és annak feldolgozása egyelőre még a kis közösség előtt álló nagy feladat. A közösen összeállított kérdéssor arra keresi a választ, hogy miért szeretnek a helyiek a településen élni, hol töltik szabadidejüket, milyen hagyományőrzőket, mesterembereket ismernek, mit tartanak értéknek a településen, van-e olyan egyesület, szervezet, amelynek tagjai, illetve van-e olyan, amelyhez szívesen csatlakoznának. Összefoglalóan minden olyan kérdés benne van, amely a helyi közösségi művelődést érinti. Ezeket a már elindult lépéseket kívánja tovább vinni a jelen Területi ifjúsági műhely című projektelem, amely egyben arra is lehetőséget ad, hogy a települési közösségi feltárást és feldolgozását segítse.
A műhely keretében továbbá, bevont szakemberek segítségével a résztvevők (a helyi közösségek fiatal és idősebb kulcsemberei) olyan módszereket és jó gyakorlatokat ismerhetnek meg, melyek segítségével a településen elindult közösségépítő folyamatok tovább erősíthetők, az ifjúság érdeklődése felkelthető, ezáltal bevonható a helyi fejlesztő folyamatokba és a helyi közösségi életbe. Hosszú távú cél, hogy a megvalósuló tevékenységek eredményeként létrejöjjön egy, a fiatalok széles korosztályát megszólítani képes ifjúsági klub.
A folyamat során az alkalmak kiegészülnek kommunikációs, kutatásmódszertani, vizuálisdokumentációs módszerek tréningjeivel. A műhelyfoglalkozások 12 alkalommal, havi rendszerességgel valósulnak meg.
Az első alkalommal sor került a Területi ifjúsági műhely céljainak ismertetésére és a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága témában megvalósult szakmai tevékenységének bemutatására. A novemberi és decemberi alkalmak a fentebb leírt közösségi lekérdezést hivatottak segíteni, ezért ezeken a találkozókon a kérdőívezés technikáiról, az értékfeltárás módszereiről és eredményeinek adaptálásáról esett szó, illetve az előző megvalósult alkalmak (a “Lokális társadalomfejlesztés” Komárom-Esztergom – Értékalapú közösségépítés elnevezésű projekt keretében) eredményeként elkészült kérdőív pontosítása, véglegesítése is megtörtént. A szakmai programsorozat további témakörei: kérdőíves adatok kiértékelése, elemzése, közösségi tervezés elmélete és gyakorlata, fiatalok aktív bevonása, nemzetközi önkéntesség.
Hornyák-Pálmai Éva